Gazdaság hvg.hu/MTI 2018. június. 21. 17:28

Így tudnak a nagy-britanniai magyarok letelepedni a Brexit után

Közzétette a brit belügyminisztérium a pontos feltételekre vonatkozó tervezetét.

A Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgároknak "néhány nagyon egyszerű kérdésre" kell csak válaszolniuk ahhoz, hogy a brit EU-tagság megszűnése után is változatlan jogosultságokkal, állandó letelepedési engedéllyel az országban maradhassanak – mondta csütörtökön a brit belügyminiszter.

Sajid Javid a brit parlament felső házának európai uniós igazságügyi kérdésekkel foglalkozó szakbizottságában ismertette a belügyi tárca álláspontját a külföldi EU-állampolgárok majdani státuszával kapcsolatban. A meghallgatáson kijelentette: azoktól az uniós állampolgároktól, akik a Brexit után is Nagy-Britanniában kívánnak maradni, a brit hatóságok mindössze annyit kérnek majd, hogy hitelesen igazolják személyazonosságukat, nyilatkozzanak arról, hogy a múltban született-e ellenük elmarasztaló bírósági ítélet valamely bűncselekmény miatt, és igazolják, hogy életvitelszerűen Nagy-Britanniában élnek.

Javid szerint a válaszok hatósági ellenőrzése után a folyamodványok ügyében "nagyon gyorsan" megszületnek majd a döntések.

A belügyminisztérium a meghallgatás után nem sokkal közzé is tette a szigetországban élő uniós állampolgárok jogi státuszával kapcsolatos javaslatát. A 60 oldalas dokumentum részletezi, kik és hogyan juthatnak hozzá az engedélyhez, amely 2020. december 31-e után rendezi státuszukat.

Az államtitkár elmondta: az állandó letelepedett státusért folyamodó külföldi uniós polgárok online felületen, akár okostelefonjukra letölthető alkalmazás segítségével is beterjeszthetik majd kérvényüket. A Guardian megjegyzi: az alkalmazás csak androidos készülékeken lesz majd elérhető, iPhone-on nem.

A program várhatóan még ebben az évben elindul, az érintetteknek 2021. június 30-ig lesz lehetőségük a regisztráció elindítására. Ennek keretében a következő személyek jelentkezhetnek:

  • uniós állampolgárok és családtagjaik, akik 2020. december 31-én legalább öt éve folyamatosan Nagy-Britanniában élnek. Ők a határozatlan idejű letelepedésre jogosultak
  • azok az uniós állampolgárok és családtagjaik, akik 2020. december 31-e előtt érkeztek, de még nem éltek öt évet folyamatosan a szigetországban, „előzetes letelepedett státuszt” (pre-settled status) igényelhetnek, ha pedig letelik az öt év, ők is jogosulttá válnak a letelepedésre. Utóbbi kérelmüket 2019 áprilisa után ingyen nyújthatják be.
  • azok a rokonok (házastárs, élettárs, bejegyzett élettárs, gyermek, unoka, nagyszülő), akik külföldön élnek, szintén csatlakozhatnak a letelepedett státuszt elnyerő személyhez, feltéve, ha viszonyuk 2020. december 31-e előtt fennállt. Természetesen a később születendő gyermekek számára is biztosított a lehetőség.

A két státusz valamelyikét elnyerő polgárok – akárcsak most – jogosultak lesznek minden szociális ellátásra, és munkát is a mostani feltételek mellett vállalhatnak.

A kérelmezőknek a következőket kell igazolniuk:

  • Személyazonosság. Ehhez elegendő az útlevél vagy a személyi igazolvány.
  • Életvitelszerű tartózkodás igazolása. Ezt lehet igazolni bankszámlakivonattal, az adóhivataltól vagy a munkáltatótól kapott igazolással, fizetési papírral, sőt, rezsiszámlával is. Az viszont nem elég, ha valaki fotókat mutogat a hivatalban.  
  • Büntetlen előélet. Ezt a dokumentum szerint nem a kérelmezőnek kell igazolnia, hanem a hivatalnak jogában áll ezt ellenőrizni. Az egyes kérelmezők büntetőjogi múltjával kapcsolatban a hatóságok azt fogják ellenőrizni, hogy nem jelentenek-e biztonsági kockázatot, illetve nem súlyos, sorozatos bűncselekmények elkövetőiről van-e szó. Kisebb kihágások azonban nem jelentenek akadályt.

A letelepedett státusért folyamodó felnőtteknek 65 font eljárási díjat kell fizetniük. A díj a 16 év alatti gyerekek esetében 32,50 font lesz. A státuszt elnyerők egy azonosító számot kapnak, útlevelet vagy személyi igazolványt nem. Az azonosítóra lesz majd szükségük például az orvosi ellátás igénybe vételekor.

A jogosultsággal és az ügyintézéssel kapcsolatos szabályokat tartalmazó tervezet a brit belügyminisztérium oldalán tölthető le.

A belügyminisztérium úgy számol, hogy napi 4500 igénylés érkezik majd.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.