Gazdaság MTI 2018. június. 20. 11:01

Kanada kizöldült: megszavazták a marihuána legalizálását

A kanadai szenátus is rábólintott a marihuána legalizálására. A főkormányzói jóváhagyás után 8-12 hetes átmeneti időszak következik, hogy valamennyi tartomány felkészülhessen az árusításra.

Elfogadta a kanadai szenátus helyi idő szerint kedden a marihuána szabad fogyasztását és termesztését legalizáló törvénytervezetet, amelyet a parlament alsóháza már korábban jóváhagyott.

A felsőház 52-29 szavazati aránnyal fogadta el a jogszabályt, két tartózkodás mellett. Justin Trudeau miniszterelnök percekkel a szavazás után a Twitteren reagált: "Gyermekeink eddig túlságosan könnyen jutottak hozzá a marihuánához, és a bűnözők könnyedén nagy bevételre tettek szert. Ma ezen változtatunk."

Eredetileg Trudeau liberális kormánya azt tervezte, hogy a marihuána legalizálásáról szóló törvénytervezetet korábban fogadja el a parlament mindkét háza, hogy a könnyű drog szabad árusítása már július 1-jétől megkezdődhessen Kanadában.

A kitűzött menetrendet azonban nem tudták tartani, mert a szenátusban heves ellenállásba ütközött az elképzelés. A kormány végül 13-at elvetett a szenátus által javasolt 46 módosítás közül, köztük például azt, amely lehetővé tette volna az egyes tartományoknak, hogy döntsék el, engedélyezik-e a marihuána otthoni termesztését.

Québec és Manitoba tartomány, valamint Nunavut terület nem akarja engedélyezni a kender házi termesztését, és azt fontolgatják, hogy kezdeményezik a most elfogadott jogszabály alkotmányossági vizsgálatát.

A szenátus támogatása után a törvénytervezet már szerdán királyi (főkormányzói) jóváhagyást is kaphat. A jogszabály 8-12 hetes átmeneti időszakot biztosít Kanada tíz tartományának és három északi területének arra, hogy előkészítsék a marihuána árusítását. Az új törvény értelmében minden 18 év feletti kanadai négy darab marihuánabokrot termeszthet a saját otthonában személyes használatra, és legfeljebb 30 gramm szárított kannabiszt szabadon magánál tarthat. Szabályozni fogják a termesztés és az árusítás körülményeit, és büntetni fogják azokat, akik kiskorúaknak adnak el marihuánát.

A könnyű drog legalizálása Justin Trudeau egyik legfontosabb kampányígérete volt. A kanadai kormány szerint a marihuána árusításának és fogyasztásának a törvényesítése az egyetlen mód arra, hogy felszámolják a több milliárd dolláros illegális marihuána-üzletágat, amelyet jelenleg szervezett bűnözői csoportok tartanak kézben. A legalizálás bírálói viszont amiatt aggódnak, hogy a szervezett bűnözés a marihuána törvényesített piacára is beszivároghat majd.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.