Nekiment a kormány foglalkoztatás- és gazdaságpolitikájának a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Parragh László komplex programot követel a kormánytól a munkaerőhiány csökkentésére. Különben az áhított 4%-os GDP-növekedésből nem lesz semmi.
Ma már mindegyik szakma hiányszakma
– jelentette ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egy budapesti sajtótájékoztatón. Parragh László emlékeztetett: a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint míg 2015-ben 35 ezer ember hiányzott a munkaerőpiacról a gazdaságban, addig idén már több mint 90 ezer. Példaként említette, hogy sok az üres álláshely az egészségügyben, a közigazgatásban, az informatikában, a logisztika, a feldolgozó- és az építőipar területén, lényegében mindenhol. Figyelmeztetett: ha a közeljövőben nem lesz változás, azt a magyar gazdaság növekedése is megsínyli. Úgy számol, hogy a munkaerő-eláramlás akár 2%-kal is visszafoghatja a GDP-bővülést.
A kamara elnöke ezért azzal állt elő: a kormánynak komplex programot kell készítenie a probléma megoldására. Parragh László tételesen fel is sorolta, hogy szerinte kiket lehetne mozgósítani az országban:
- a közmunkásokat,
- a romákat,
- a lemorzsolódó diákokat,
- azokat az anyákat, akik otthon vannak a gyerekükkel,
- a külföldre ment fiatalokat.
Elképzelése is van arról, hogyan lehetne őket visszavezetni a munka világába. A fiatalokat például úgy, hogy szakmát tanulnak, így, ha később ki is esnek az iskolapadból, legalább szakmájuk legyen, amivel könnyebben el tudnak helyezkedni.
A kormány kommunikációjával szögesen ellentétes, a kamara elnökétől meglepő mondat is elhangzott a sajtótájékoztatón. Parragh László azt a munkaerőimportról: azt mondta, "tudomásul kell venni, hogy a fehér bőrű, keresztény gyökerű munkavállalók elfogytak, ez nem egy reális tartalék, ahonnan embert lehetne hozni a gazdaságba".
Az elnöknek voltak még más, a kormány gazdaságpolitikáját érintő, egyéb kritikus kijelentései is:
- Megfelelő felnőttképzés kell a közmunkásoknak.
- Megfelelő felzárkóztatási programot kell hirdetni a romáknak.
- Haza kell hozni a külföldön dolgozó fiatalokat.
Utóbbiakról az elnök azt mondta: ők értékes munkaerőnek számítanak, mert felkészültek és nyelveket beszélnek. Majd hozzátette: "komoly érvágás a nemzetgazdaságnak, hogy több százezren hagyták el az országot".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.