A kormánypárti lap a veszprémi kórház példáján keresztül próbálja bizonyítani, milyen jól megy a kórházaknak Budapesten és vidéken egyaránt.
Az egészségügyi fejlesztések jelentős része a fővárosra koncentrálódik ugyan az Egészséges Budapest programnak köszönhetően, de az elmúlt években a vidéki kórházak is megújultak, egyebek mellett az 500 milliárd forintos uniós forrásnak köszönhetően – írja a szombati Magyar Idők.
A lapnak a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház főigazgatója, Dávid Gyula adott interjút. Ez az intézmény több mint 10 milliárd forint fejlesztési forrásban részesült. Dávid Gyula szerint az összegből 4,7 milliárd forintot a teljesen új, regionális onkológiai centrumra fordítottak, amellyel az onkológiai ellátások teljes spektrumát tudják biztosítani. Majdnem 5 milliárd forintot nyertek struktúrafejlesztési pályázattal, ebből teljesen felújították a központi műtőt és sterilizálót, új MR-készüléket vettek.
Felújítottak két belgyógyászati, a gyermek- és felnőtt-intenzívosztályt, valamint a neurológiát a stroke-részleggel együtt – sorolta. Ezek mellett a struktúrapályázatból baba-mama barát szülészetet hoztak létre, és a koraszülött gyermekek ellátását segítő perinatális intenzív centrumot is felújították egy másik pályázat keretében. A kórházban központosított forrásból úgynevezett skill-labort is létrehoznak, ahol rezidenseket és szakdolgozókat szimulációs gyakorlatokkal készítenek fel a betegekkel végzendő munkára.
A szakdolgozói és orvoshiánnyal kapcsolatban Dávid Gyula úgy fogalmazott: bár a szakképzett nővérek közül sokan már nyugdíjba mentek, a kiáramlás mértéke csökkenő tendenciát mutat, ezt segítette elő szerinte az ágazati bérfejlesztési program is. Amit az intézmény ehhez hozzá tud tenni, az például a nővérszállók fejlesztése, illetve az ápolói hűségprogram. A rezidenseknek is működik egy hűségprogram a központi ösztöndíjak mellett – magyarázta.
"Nem állja meg a helyét az a vád, hogy az ágazati béremelések miatt eladósodnak a kórházak, a működési támogatásokkal a központi források biztosítottak - amelyeket tavaly és idén is időben megkaptunk -, így jóval stabilabb a rendszer" – fogalmazott a főigazgató.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.