Gazdaság MTI 2018. június. 01. 16:26

Aggódhatnak a Chelsea-drukkerek? Abramovics nem akart hosszabbítani

A BBC pénteki értesülése szerint visszavonta brit tartózkodási engedélyének meghosszabbítására beadott kérelmét a Premier League-ben játszó londoni Chelsea labdarúgóklub orosz tulajdonosa, Roman Abramovics.

Abramovics a héten felvette az izraeli állampolgárságot, és le is telepedett Izraelben.

A brit közszolgálati médiatársaság Abramovicshoz közeli forrása elmondta: az orosz mágnás hetekkel ezelőtt lejárt brit befektetői vízumának meghosszabbítását – ellentétben néhány sajtóértesüléssel – a brit hatóságok nem utasították vissza, Abramovics maga vonta vissza a kérelmet. A brit belügyminisztérium bevándorlási osztálya továbbra sem kommentálta az ügyet. Nemrégiben azonban olyan értesülések jelentek meg a brit sajtóban, hogy a tárca egyelőre nem döntött Abramovics nagy-britanniai tartózkodási engedélyének meghosszabbításról.

Az 51 éves orosz milliárdos, aki 2003-ban vette meg a Chelsea FC anyavállalatát, nem volt jelen már az angol labdarúgó FA-kupa május 19-i döntőjén sem a londoni Wembley Stadionban, ahol csapata Eden Hazard tizenegyesből szerzett góljával 1-0-ra legyőzte a Manchester Unitedot.

Izraeli útlevéllel a Chelsea tulajdonosa vízum nélkül bármikor beutazhat Nagy-Britanniába, jóllehet állandó brit tartózkodási és munkavállalási engedélyt ez sem jelent számára.

A Chelsea FC a héten bejelentette, hogy leálltak a klub londoni stadionjának nagyszabású bővítését célzó munkálatok előkészületei. A közlemény "a kedvezőtlen befektetési klímával" indokolta a döntést, de egyöntetű pénteki londoni sajtóértesülések szerint Abramovics addig nem hajlandó finanszírozni az egymilliárd fontra (több mint 360 milliárd forintra) becsült költségű beruházást, amíg nem tisztázódik nagy-britanniai tartózkodási státusa.

A tervek alapján a jelenleg 41 ezer férőhelyes Stamford Bridge stadiont 60 ezresre bővítették volna. Ez lett volna Európa legdrágább stadionberuházása.

Az orosz nagybefektető brit tartózkodási vízuma körüli bizonytalanságok a brit sajtó szerint összefüggésben vannak azzal, hogy London az elmúlt időszakban egyre szigorúbban ellenőrzi a Nagy-Britanniában élő külföldi befektetők vagyonának eredetét.

Ben Wallace, a brit belügyminisztérium illetékes államtitkára nemrégiben bejelentette, hogy London a "magyarázat nélküli" nagy vagyonok eredetének igazolására kívánja kényszeríteni a Nagy-Britanniában élő külföldi oligarchákat, tekintettel arra, hogy a kormány becslései szerint évente 90 milliárd font (csaknem 33 ezer milliárd forint) illegálisan szerzett külföldi vagyontömeget mosnak tisztára a brit üzleti szektorban, az ingatlanpiacon és a londoni bankrendszeren keresztül.

A The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap, amely 1989 óta minden év tavaszán összeállítja listáját – Rich List – a Nagy-Britanniában élő ezer leggazdagabb mágnás becsült vagyonáról, e hónapban kiadott idei rangsorában 9,33 milliárd fontra (csaknem 3400 milliárd forintra) taksálta Roman Abramovics vagyonát. A Chelsea tulajdonosa – aki az 1990-es években olajüzletekből gazdagodott meg – a Rich List 2018 szerkesztői szerint egy év alatt 1,28 milliárd fonttal gyarapította vagyonát, és jelenleg a 13. helyen áll az ezres brit mezőnyben.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.