Gazdaság hvg.hu 2018. április. 03. 11:18

Az állam költekezett, a háztartások megtakarítottak tavaly év végén

Az MNB adatai is megerősítették, hogy a negyedik negyedévben szállt el a hiány.

651 milliárd forintra duzzadt a negyedik negyedévben az államháztartás hiánya a Magyar Nemzeti Bank által közölt végleges számok alapján. Ennek csaknem kétharmada, 403 milliárd a központi kormányzatra, 329 milliárd forint a helyi önkormányzatokra jutott, míg a társadalombiztosítási alapok nettó 81 milliárd többlettel zárták a negyedévet. A magas szám – ennél több csak egy évvel korábban, 2016 negyedik negyedévében volt ez az adat – annak tudható be, hogy a magyar kormány rengeteg uniós támogatást fizetett ki, és ezek ellenértéke nem érkezett meg Brüsszelből.

A hiány uniós módszertan szerint a negyedik negyedévben 6,1 százalék, az év egészében 1,9 százalék volt.

Az uniós módszertan szerint számított államadósság a múlt év végén 27 360 milliárd forint volt. Ez a GDP 71,7 százaléka, szemben az egy évvel korábbi 73,9 százalékkal. Az Eximbank adósságát is figyelembe véve az államháztartás úgynevezett maastrichti adóssága a pénzügyi számlák módszertana alapján számolt 71,7 százaléknál 1,9 százalékponttal magasabb, a GDP 73,6 százaléka volt, 2,4 százalékponttal alacsonyabb a 2016. véginél.

A negyedik negyedévben a tranzakciók 338 milliárd forinttal, az átértékelődések 52 milliárd forinttal növelték a folyó áron számított adósságot - tette hozzá jelentésében az MNB.

A háztartások nettó megtakarítása 1959 milliárd forint volt a múlt évben, ami a GDP 5,1 százalékának felel meg. Egy évvel korábban 1587 milliárd forint volt ez a szám.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.