Visszaemelte Oroszország államadós-besorolását a befektetésre ajánlott kategóriába pénteken a Standard & Poor's pénzügyi szolgáltató csoport globális adósminősítésekért felelős részlege (S&P Global Ratings), a nemzetközi szankciókra és a csökkenő nyersanyagárakra adott prudens szakpolitikai válaszintézkedésekkel indokolva a lépést.
A cég bejelentette, a devizában fennálló hosszú és rövid lejáratú orosz szuverén adósságkötelezettségek osztályzatát az eddigi "BB plusz/B"-ről egy fokozattal "BBB mínusz/A-3"-ra javította. A felminősítés nyomán az osztályzat eddigi pozitív kilátása stabilra módosul. Az S&P Global Ratings pénteki döntése nyomán a nemzetközi intézményi befektetők szempontjából Oroszország ismét befektetésre ajánlott szuverén adósnak számít. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok általában két hitelminősítő osztályzatát veszik figyelembe annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós besorolását befektetésre ajánlottnak tekintik-e vagy sem, és a Fitch Ratings eddig is befektetési kategóriában tartotta nyilván Oroszországot. A Fitch pénteken megerősítette Oroszországra érvényben tartott, pozitív kilátású "BBB mínusz" osztályzatát.
A három nagy piacvezető hitelminősítő közül már csak a Moody's Investors Service tartja nyilván az orosz államadósságot nem befektetési ajánlású besorolással. A Moody's azonban január végén felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a hosszú futamidejű orosz államadósság "Ba1" szintű - a befektetési ajánlású kategória alapszintjétől egy fokozattal elmaradó - besorolásának kilátását, szintén azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy az orosz makrogazdasági keretrendszer jól viselte az olajársokkokat és a szankciók hatásait.
Az S&P Global Ratings az orosz devizaadós-osztályzat pénteki javításához fűzött indoklásában kiemelte: a lépés tükrözi az orosz szakpolitikai döntéshozók prudens intézkedéseit, amelyek lehetővé tették az orosz gazdaság alkalmazkodását a csökkenő nyersanyagárakhoz és a nemzetközi szankciókhoz. A cég szerint a visszafogott költségvetési politika melletti kifejezett kormányzati elkötelezettség és a megerősített költségvetés-politikai keretrendszer mérsékelte a költségvetési elcsúszás középtávú kockázatait, az orosz jegybank intézkedései pedig megőrizték a pénzügyi stabilitást.
A hitelminősítő közölte: várakozása szerint az orosz gazdaság kilábalása a tavaly véget ért recesszióból a 2021-ig terjedő előrejelzési távlatban folyamatos lesz. A cég az idei évre az orosz hazai össztermék (GDP) 1,8 százalékos növekedésével számol, a 2019-2021-es időszakra pedig mérsékelt, 1,7 százalékos éves átlagnövekedést valószínűsít.
Az S&P Global Ratings kiemeli indoklásában azt is, hogy a Világbank által az üzleti tevékenység környezetéről összeállított, 190 országot felsoroló ranglistán Oroszország a néhány évvel ezelőtti 120. helyről mára a 35. helyre került fel. A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy az amerikai kormány nem vezetett be újabb érdemi szankciókat Oroszország ellen, és a jelenlegi szankciókat sem szigorította érzékelhető módon. A cég szerint azonban a jövőbeni esetleges újabb szankciók időzítése és mibenléte az orosz külpolitikai lépésektől és az amerikai belpolitikai vitáktól függ, ezeket viszont nehéz megjósolni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.