Hiába teljesített jól a gazdaságunk a válság után, ezzel ellőttük a patronokat, hosszú távon fenntartható fejlődést célzó tervek még mindig nincsenek – nyilatkozta Jaksity György.
A magyar gazdaság jól teljesített a válság után, de el is lőttük a patronokat és történelmi lehetőséget hagytunk ki – véli Jaksity György. A Concorde Értékpapír alapítója a Napi.hu-nak adott interjújában arról beszélt: a szemlélet nem nagyon változott a válság hatására sem.
Jaksity György három dolgot emelt ki az utóbbi évek gazdasági folyamataiból:
- Az előző évtized közepén a magyar gazdaság teljesítményéhez és a háztartások jövedelméhez képest teljesen irreális volt az eladósodás, a lakosság sokkal többet költött, mint amennyi belefér, ráadásul sokan devizában vettek fel hitelt.
- Az államadósság ugyan csökkent, de ez nem piaci alapon történt, hanem a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások állami rendszerbe irányításával és a különadók bevezetésével.
- A fizetési mérlegben jelentős többlet halmozódott fel, de ez nagyon nagy részben az uniós transzferek mellett a külföldön dolgozó magyarok jövedelmének és az ő hazautalásaiknak köszönhető.
Jaksity szerint a rendszerváltás óta „néhány villanástól eltekintve nagyon elmaradott, rögtönzéssel tarkított gazdaságpolitika működött”, miközben a hosszú távon is fenntartható fejlődést célzó tervek hiányoztak. Ebben pedig a válság sem hozott fordulatot.
Magyarország a válság utáni különleges helyzetben, alacsony kamatszinttel, minimális inflációval és erős gazdasági növekedéssel jellemzett világgazdasági környezetben jól teljesített, de sokkal jobban ki lehetett volna használni a lehetőségeket – mondta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.