Gazdaság hvg.hu 2018. február. 01. 21:27

Több mint egy évtizede szennyezhette a szalmonella a Lactalis tejporait

A mostani botrányban érintett gyárban készült babatejporokban már 2005-ben is kimutatták a kórokozót.

Ahogy korábban megírtuk, Magyarországon is visszahívták a francia Lactalis cégcsoport craoni gyárában készült babatejporokat. Ezek voltak azok, amelyekben szalmonela-szennyezettséget mutattak ki. A szalmonella-fertőzés kisgyermekek esetében akár halálos komplikációkkal is járhat.

A cég most a BBC cikke szerint elismerte, hogy bizonyos termékeiben már több mint egy évtizede is ott volt a szennyezés. Kutatók szerint a szalmonellának a most megtalált törzsét 2005-ben már felfedezték a tejporokban.

Egy csütörtökön megjelent interjúban a Lactalis vezérigazgatója, Emmanuel Besnier azt közölte: 2005-ben és most is a craoni gyárban készült termékekben mutatták ki a szalmonellát.

2005-ben 146 gyerek lett beteg a szennyezett tejporoktól, tavaly pedig legalább 38 olyan megbetegedés történt Franciaországban és Spanyolországban, amit a Lactalis termékeire lehetett visszavezetni. E két év között pedig összesen további 25 kisgyermeket érintett a fertőzés.

Besnier arról is beszélt, hogy az ügy több százmillió eurós veszteséget okozott a cégnek. A költségek pedig tovább növekedhetnek, mert több érintett gyermek szülei is pert indítottak a Lactalis ellen. Emellett a vállalat csaknem az összes tavaly, a craoni gyárban előállított termékét – körülbelül 12 millió doboz tejport – visszahívta 83 országból.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.