Közeleg a karácsony, az online pénzszórás ideje. Nem árt, ha figyelünk egy-két dologra a rendelések áradatában.
Az ajándékbeszerzés kényelmes és egyre kedveltebb formája az internetes vásárlás. Alapvetően két fajtája van: a webshopokban és az aukciós portálokon keresztül. A webshopokban általában a kereskedők új terméket árulnak, számlával, jótállással. Az aukciós portálokon viszont sok esetben használt termékek szerepelnek, számla és jótállás nélkül. Így az áruk is alacsonyabb, de kevésbé garantált a minőség, ezt nem árt észben tartani vásárlás előtt.
Az online vásárlás legnagyobb kockázata, hogy megkapom-e a pénzemért a kiválasztott árut, illetve azt kapom-e, olyan minőségben, amit kiválasztottam. A webshopokon és az aukciós portálokon keresztül történő vásárlásoknál többnyire van lehetőség arra, hogy a terméket személyesen vegyük át, a helyszínen fizetve. Ez a legbiztonságosabb forma, hiszen a fizetés előtt láthatjuk az árut, és ha az nem felel meg az elképzeléseinknek, elállhatunk a vásárlástól. Az aukciós portálok esetében azonban a fizetés előtti megtekintésre nincs lehetőség, ezért a licitálás előtt kérjünk megfelelő tájékoztatást a termékről -figyelmeztet a police.hu-
Online vásárláskor ritkán van mód személyes átvételre, többnyire postán, csomagküldő szolgálattal érkezik a kiszemelt áru. A megrendelés előtt mindig tájékozódjunk a jótállás feltételeiről, a szállítási költségekről és a szállítás idejéről. Webshop esetében nézzük meg, hogy ki üzemelteti az oldalt (cég vagy egyéni vállalkozó), az oldalon mindig fel kell tüntetni a címet, az adószámot és cégjegyzékszámot, illetve a csomagküldésre jogosító nyilvántartási számot. Azt sem árt tisztáznunk, hogy a szállítási időt valóban tartani tudják-e, illetve a raktáron van jelzés valóban azt jelenti, hogy itt van és rögtön szállítható vagy esetleg raktáron van ugyan, de mondjuk Kínában. A Magyar Posta már előre jelezte, gond lehet a karácsonyi szállításoknál.
Az áru kifizetése is többféleképpen történhet. Utánvétellel történő fizetés esetén a postásnak vagy a futárnak kell fizetni. Ebben az esetben a csomagot biztosan megkapjuk. Mindig ellenőrizzük, hogy a csomag bontatlan és sértetlen állapotú-e. Ellenkező esetben ne vegyük át, hanem küldjük vissza a feladónak. Ha van lehetőségünk, nyissuk ki és ellenőrizzük, hogy tényleg a megrendelt áru van-e benne. Utánvétel helyett lehetőség van az áru előre történő kifizetésére. Ezt megtehetjük átutalással. vagy fizethetünk bankkártyával közvetlenül az interneten.Használhatunk úgynevezett virtuális bankkártyát is, amelyre ajánlott csak akkora összeget feltölteni, amekkorára az aktuális vásárláshoz szükség van. Az oldalon ellenőrizzük, hogy rendelkezik-e tanúsítvánnyal. Ennek megléte garantálja, hogy az oldalt az adott bank üzemelteti, valamint hogy a kapcsolat, amelyen keresztül az adatainkat küldjük megfelelően titkosított.
A rendőrség azt javasolja, hogy válasszuk inkább személyes átvételi módot. Ne sajnáljuk az időt arra, hogy kicsit utánanézzünk az eladónak például a visszajelzések és a közzétett adatok alapján! Bankkártya adatainkat csak a bank online fizetésre létrehozott oldalán adjuk meg, e-mailben soha). S azt se árt leellenőrizni, hogy a fizetésre használt oldal rendelkezik-e tanúsítvánnyal. Különben könnyen fekteleves kerülhet a karácsonyi asztalra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.