Újabb érdekes adatokra bukkantak a 13,4 millió akta feldolgozása során.
Az offshore adóparadicsomok után már csak Paradise-iratok (Paradise Papers) néven emlegetett adattömeg feldolgozásában világszerte 96 sajtó- és médiacég vesz részt, köztük a BBC brit közszolgálati médiatársaság és a The Guardian baloldali brit napilap. Utóbbi újabb ismert nevekkel rukkolt elő a Károly herceget és Lewis Hamiltont is érintő botrány kapcsán. A bermudai társaság irataiban ugyanis Harvey Weinstein, Madonna, Martha Stewart, Justin Timberlake, Nicole Kidman és Shakira neve is felbukkan.
Önmagában az offshore cég alapítása nem törvénytelen, a kérdés, hogy mi a motiváció. Harvey Weinstein például a már megszűnt bermudai orvosi kockázati tőkebefektető cégbe, a Scientia Health Group Ltd.-be fektetett, 2001 novemberében 2000 részvényt vásárolt. Kontaktszemélyként az a Richard Koenigsberg szerepelt, aki a Weinstein Company egyik igazgatójaként a zaklatási botrány kirobbanása után kirúgta a filmmogult. A nemrég veszélyes tortaszeletelői miatt bajba került Marha Stewart életstílus-guru szintén a Scientia befektetői közé tartozott, a céget ráadásul az a Samuel Waksal alapította, aki ekkoriban az ImClone vezérigazgatójaként is tevékenykedett. Stewart az ImClone-ban is részvényes volt, 2004-ben bennfentes kereskedelem vádjával ő és Waksal is börtönbe kerültek. Madonna 1998-ban vásárolt 2000 SafeGard Medical Ltd.-részvényt. A cég orvosi eszközök, például fecskendők gyártásával foglalkozott, így rejtély, mi vette rá az énekesnőt, hogy befektessen – ahogy az is, kiszállt-e, mielőtt 2013-ban megszüntették a céget.
Más hírességek az orvosi cégek helyett inkább az ingatlanüzletekben érdekeltek. Justin Timberlake például két lábon áll a Bahamákon: 2015 augusztusában Delaware-ben alapított egy céget, mely ugyanazt a nevet viseli, mint lemezkiadója, a Tennman, egyedüli tagja Timberlake, menedzserként pedig Los Angeles-i könyvelője van feltüntetve. Timberlake egy másik, a szigeteken bejegyzett cégben, a Nexus Luxury Collection Ltd.-ben is érdekelt, melynek tagja a golfozó Tiger Woods is, a cég egyik legfontosabb vagyontárgya pedig egy 18 lyukú golfpálya. Nicole Kidman színésznő és countryzenész férje, Keith Urban szintén 2015-ben regisztráltatták az Egyesült Államokban bejegyzett korlátolt felelősségű társaságukat külföldi szervezetként a Bahama-szigeteken. A kiszivárgott dokumentumok alapján ingatlanüzleteik adóját kívánták csökkenteni, az USA-ban érvényes 39,6 százalék helyett ugyanis egy ingatlan eladása után a Bahamákon csak 23,8 százalékot kell adózni. Szóvivőjük szerint ugyanakkor a sztárpár nem adószempontok alapján döntött befektetéseiről.
A kolumbiai énekesnőt, aki teljes nevével, Shakira Isabel Mebarak Ripollként szerepel a Paradise-iratokban, bermudai lakosként tüntették fel, jóllehet Barcelonában él. Az énekesnő a Tournesol Ltd., egy 3 millió eurós tőkével rendelkező máltai cég egyetlen részvényese. A szigetország korábban szintén szembesült az adóparadicsom vádjával. Az énekesnő ügyvédje Paradise-iratokkal foglalkozó újságírók konzorciumának nyilatkozva azt mondta, hogy a Tournesol Kft. „minden jogi követelménynek megfelel”, míg Shakira nemzetközi művészeként számos helyen élt „szakmai karrierje során, és mindenhol betartotta a törvényeket”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.