Bele akar nézni a Paradise-iratokba a brit adóhivatal
A brit adó- és vámhivatal (HMRC) betekintést kért azokba a dokumentumokba, amelyek a legújabb offshore-kiszivárogtatással kerültek nyilvánosságra.
Nagy-Britanniában a legnagyobb port az kavarta, hogy az offshore adóparadicsomok után máris csak Paradise-iratok (Paradise Papers) néven emlegetett dokumentumtömeg tanúsága szerint a brit korona vagyonportfólióját kezelő, a mindenkori uralkodó független jövedelemforrásaként szolgáló ősi hitbizomány is érintett az újabb nemzetközi offshore-botrányban.
A brit miniszterelnöki hivatal szóvivője hétfőn közölte, hogy az HMRC teljes körű hozzáférést kért a kiszivárogtatott iratok közül azokba, amelyek brit cégeket vagy befektetőket érinthetnek. A Downing Street szóvivője szerint az offshore-jellegű befektetések nem jelentenek automatikusan törvénysértést, de a brit adóhivatal éppen azért szeretne sürgős betekintést a papírokba, hogy tisztázni lehessen a hétvégi kiszivárogtatást kísérő híresztelések valóságtartalmát.
A 13,4 millió aktából álló kiszivárogtatott adattömeg tanúsága szerint a korona vagyonkezelésének feladatát különböző formákban 1399 óta ellátó, a mindenkori uralkodó ősi címe után jelenleg is a Lancaster hercegségének (Duchy of Lancaster) nevét viselő vagyonportfólió 2004-ben és 2005-ben hozzávetőleg 10 millió fontot helyezett el egy-egy olyan befektetési alapban, amelyek központja Bermudán, illetve a Kajmán-szigeteken van bejegyezve.
Jóllehet nincs jele annak, hogy a csaknem 500 millió fontos vagyonportfóliót kezelő Duchy of Lancaster bármiféle törvénysértést elkövetett volna, szakértők és kommentátorok egybehangzó véleménye szerint azonban a 91 esztendős II. Erzsébet királynőt minden bizonnyal meglehetősen kínosan érinti, hogy a monarchia ősi magánvagyon-kezelő intézménye offshore befektetési ügyletekbe keveredett.
Az uralkodónak mindazonáltal semmiféle befolyása nincs a Duchy of Lancaster befektetési döntéseire.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.