Gazdaság hvg.hu 2017. október. 03. 16:43

Így játsszák ki a Putyinhoz hű orosz oligarchák a szankciókat Németországban

Szankciók ide vagy oda, virágzik a német-orosz gazdasági együttműködés. Ez derül ki a Deutsche Welle összeállításából, melynek apropóját az adta, hogy Németország exkancellárja, a Rosznyefty igazgatótanácsának elnöke lett. Gerhard Schröder korábban a Gazprom vezérkarát erősítette. Ez a két óriás adja Oroszország német beruházásainak a felét.

A Gazprom intézte az Északi Áramlat vezetékének építését, melyek révén Németország az orosz földgáz európai elosztóközpontja lett. Az oroszok szeretnének még gázzal működő erőműveket is építeni Németországban, de ezt a szankciók eddig megakadályozták. A Rosznyefty viszont, melynek ura, Igor Szecsin Putyin elnök közeli barátja, nemrég megvett egy olajfinomítót Schwedtben és részesedést szerzett két kisebb finomítóban is. Szecsin meg is mondta a sajtónak: Németország egykori kancellárja segít bennünket a németországi terjeszkedésben.

Hogya lehet kikerülni a szankciókat, melyek amiatt sújtják Oroszországot, hogy 2014-ben annektálta a Krím félszigetet? Úgy ahogy ezt Mihail Fridman, a Putyinhoz hű orosz oligarcha tette. Euró milliárdokért megvette a német DEA energia céget, mely az RWE leányvállalata volt.Egyrészt arra hivatkozott, hogy a német kormány jóváhagyta a döntést még 2014-ben, a szankciók bevezetése előtt. Azon kívül nem orosz cégén keresztül vásárolta meg a német óriást hanem egy Luxemburgban bejegyzett vállakozás, a LetterOne nevében. Így Oroszország ugyan csak a 16-ik a beruházok sorában a hivatalos statisztikában Németországban, de a valóságos helyzet egészen más- utal rá finoman a Deutsche Welle.

Fridman, a hűséges oligarcha mennyire a saját szakállára vásárolt Németországban? A Putyinhoz hű dollár milliárdos ott volt nemrég a Kremlben, ahol Putyin csapata az oligarchákkal vitatta meg Oroszország jövőjét. Mindenki ott volt, aki az orosz csúcsgazdagok közül szerepel a Forbes dollár milliárdos listáján. A tanácskozásról semmi sem szivárgott ki. De azért Oroszország kereskedelmi képviselője Németországban felvázolta az előrenyomulás új irányát. Régebben a gépeket kerestük, de most az információs technológia érdekel bennünket- nyilatkozta a Deutsche Welle-nek. Amely fel is sorol számos start up-ot, ahol az oroszok már érintve vannak. Mindez nyugtalanítja az amerikai hírszerzést, amely korábban sem lelkesedett különösebben a német-orosz gazdasági idillért. A két állam komplementer jellegére már a vaskancellár, Bismarck is felhívta a figyelmet. Megkönnyíti az együttműködést, hogy Merkel kancellár tanult Szentpéterváron is még a kommunizmus építésének idején, Putyin elnök pedig az egykori Kelet-Németországban erősítette a titkosszolgálatot. Ma is jól beszél németül. Úgyhogy Gerhard Schröder exkancellár nem érezheti magányosnak magát, amikor a német-orosz gazdasági együttműködés érdekében tesz lépteket, ezután mint a Rosznyefty igazgatótanácsának elnöke.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.