Az új papírpénzeken vannak tapintással érzékelhető felületek, de ezek kophatnak. Megoldás lehet az okostelefonos bankjegyfelismerő vallomás.
A jegybank szerint egyelőre nincs olyan nyomdatechnológiai megoldás, amely a papírpénzek még határozottabb azonosítását segíti a látássérült embereknek. A megújított forintsorozat bankjegyein több, tapintással érzékelhető felület található, például az értékjelzések, a portré egyes elemei, a Magyar Nemzeti Bank felirat, de ezek a használat során kophatnak, intenzitásuk gyengülhet – olvasható a szerdai Népszavában.
Az MNB szerint okostelefonos bankjegy felismerő alkalmazás lehet megoldás a problémára. Nagy Sándor, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnöke elmondta: szervezetük kért és kapott is támogatást az MNB-től, eddig összesen 202, a bankjegyek azonosítására alkalmas szoftverrel felszerelt okostelefont adtak át vakoknak és gyengénlátóknak. A készülékek segítségével egyértelműen beazonosíthatják a különböző címleteket, mert a kijelzőn nagy méretben megjelenik az összeg, miközben hangosan be is mondja azt – magyarázta.
Az elnök szerint a látássérült emberek fizetését is megkönnyíti a bankkártya használata. Ha valakinek se telefonja, se bankkártyája nincs, a többrekeszes pénztárca használata, illetve a bankjegyek különböző módon történő összehajtása is megoldás lehet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.