Gazdaság MTI 2017. szeptember. 18. 12:53

Hatalmas károkat okoztak a nyári viharok

Összesítette a Magyar Biztosítók Szövetsége az elmúlt hónapokban bekövetkezett viharok után kifizetett kártérítések nagyságát.

Több mint százezer káreseményre közel hatmilliárd forint kártérítést fizettek ki a biztosítók – közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz). A felhőszakadások ennél jóval nagyobb kárt okoztak a lakóingatlanokban, mivel nagyjából a lakások negyedére nem kötöttek biztosítást

Magyarországon a legtöbb viharkár május és augusztus között történik. Idén nyáron Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyéből jelentették a legtöbb káreseményt. Emellett Pest megyében és a fővárosban sérült meg a legtöbb lakossági ingatlan – írta a Mabisz.

A legtöbb esetben a házak tetőszerkezete sérült, és az ebből eredő beázás jelentette a legnagyobb gondot. Többször fordult elő olyan özönvízszerű esőzés, amely miatt víz alá kerültek az utcák, és károsították a mélyebben fekvő ingatlanrészeket, garázsokat és szuteréneket.

A Mabisz statisztikája szerint 2010-2017 között a májustól augusztusig terjedő időszakban csaknem 1 millió 100 ezer kárt rendeztek a biztosítók, mintegy 80 milliárd forint értékben.

A szövetség szerint továbbra is komoly problémát jelent az alulbiztosítottság. Gyakori, hogy nem a valós értékre, hanem sokszor csak az ingatlanhitel felvételéhez szükséges összeghatárig biztosítják az ingatlanokat. Az is gyakran előfordul, hogy egy korábban megkötött szerződést az ingatlan tulajdonosai elfelejtenek módosítani a tetőtér beépítése vagy egy értékesebb ingóság beszerzése után, így csak a káresemény bekövetkeztekor derül ki, hogy a valós érték alatti biztosítással rendelkeznek.

A mintegy 4,4 millió hazai lakóingatlan körülbelül 73 százaléka biztosított. Nemzetközi összehasonlításban ezzel Magyarország viszonylag jó helyen áll, ugyanakkor jelentős kockázat, hogy az ingatlanok negyede továbbra sem biztosított – írja a közlemény.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.