Mostanra tért vissza arra a szintre a magyar építőipar, ahol 2015 végén, az uniós projektek befejezésekor tartott.
Tovább nőtt a magyar építőipar, júliusban 22,7 százalékkal volt nagyobb a termelés, mint egy évvel korábban – közölte a KSH. Ez azt jelenti, hogy másfél év alatt sikerült felállni a padlóról, miután véget értek az EU-s projektek. Most van először magasabb szinten a termelés, mint ahol 2015 decemberében járt, az utolsó hónapban, amikor még tartottak az uniós pénzekből finanszírozott építkezések.
2016-ban hatalmas zuhanást mértek, Brüsszel nélkül minden egyes hónapban legalább tíz százalékos volt a visszaesés, de a 30-35 százalékos zuhanás sem volt ritka. Mivel az adatokat mindig az egy évvel korábbihoz viszonyítják, idén folyamatosan szép számok érkeznek. A lakásépítéseket is magában foglaló épületépítéseknél 15,1 százalékos volt a növekedés, az egyéb építményeknél pedig 32,4 százalékos bővülést mértek.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint az alacsony bázis mellett az idén látható a fokozott építési kedv, részben az uniós forrásokból finanszírozott beruházásoknak, valamint a lakásépítéseknek köszönhetően. A szakember szerint a következő időszakban is bővülés várható. Viszont a júliusban megkötött új szerződések állománya ötödével csökkent, ami utalhat arra, hogy a fejlesztők egyelőre az egyre erősödő munkaerőhiány miatt nem vágnak bele újabb beruházásokba, illetve az új lakásokra vonatkozó kedvezményes áfakulcs jövője is bizonytalanságot okoz a piacon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.