A Liborért már nem sírnak sokan.
A gyökerénél irtja ki a gyomot a brit pénzügyi felügyelet (FCA): 2021 után megszünteti a fonthoz kötött irányadó rátát, a Libort. A Libor nevét akkor ismerhették meg azok is, akik nem különösebben érdeklődnek a pénzügyi hírek iránt, amikor kiderült: 2005 és 2007 között manipulálták a világszerte 350 ezer milliárd dollárnyi pénzügyi eszköz költségeit meghatározó kamatlábat. (Ez a világ GDP-jének az ötszöröse.)
A Libort – és ezáltal a termékekre rakódó költségeket – napi szinten számolják a részt vevő bankoktól érkező adatok alapján. A pénzintézetek azt közlik, fontban milyen kamat mellett tudnának forrást találni a piacon, a bankközi ráta pedig hatással van gyakorlatilag minden kölcsön kamatára. A rendszert manipuláló, a világ vezető bankjainál alkalmazott brókerek ezt a választ hangolták össze.
A csalás, amelyre 2012-ben derült fény, megrengette a válságból éppen kimászó bankrendszerbe vetett bizalmat. A bankokat több százmillió fontos bírsággal sújtották és több bróker börtönbe került.
A Libor megszüntetése nem igazán meglepő annak fényében, hogy a piac már a botrány óta a piac sem szívesen alkalmazta. Megcsappant az adatokat szolgáltató bankok száma is, vagyis – mint arra az egyeztetést 2013 óta irányító FCA felhívta a figyelmet – már nem is igazán megbízható mutató.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.