Az állami vasúttársaság már úgynevezett toborzási bónuszt is bevetett, hogy enyhíteni tudja a krónikus munkaerőhiányt. Ugyanakkor a MÁV szerint elképzelhetetlen, hogy a létszámhiány miatt ne induljon el valamelyik járat.
A Magyar Nemzet keddi számában arról ír, hogy a 38 ezer embert foglalkoztató állami vasúttársaság 399 fős létszámhiánnyal küzd. A MÁV tájékoztatása szerint nincs elég váltókezelő, tolatásvezető, pénztáros, jegyvizsgáló, járműszerelő, biztosítóberendezési és távközlési műszerész, forgalmi szolgálattevő, mérnök.
Ugyanakkor a vasúttársaság hangsúlyozta: szó sincs súlyos munkaerőhiányról, létszám mindössze egy százalékkal marad el a tervezettől. A munkaerőhiány nem veszélyezteti a járatok indulását, nyugtatta a kedélyeket a MÁV.
Akcióterv, toborzás
Hétfőn írtuk meg, hogy a Magyar Idők értesülései szerint egyes állami vállalatok úgynevezett toborzási bónusszal próbálják enyhíteni a munkaerőhiányt. A MÁV-nál például 35 ezer forint jár annak a dolgozónak, akinek sikerül új munkavállalót beszerveznie a társasághoz.
Nem csak a toborzásban bízik a MÁV; a Magyar Nemzet cikke szerint a vasúttársaság egy 50 pontos akciótervet dolgozott ki a létszámhiány kezelésére, amelynek végrehajtását havonta ellenőrzik. Ennek elemei között szerepel a szervezetfejlesztés, a bérrendezés, a munkaerő képzése is.
Halasi Zoltán, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének elnöke arról beszélt a lapnak, hogy a hiány nem egyenletesen oszlik el az országban, egyes területeken - így például a fővárosban - jóval nagyobb gondokat okoz.
A cikk arra is kitér, hogy a mozdonyvezetők - első öt hónap alapján számolt - átlagfizetése bruttó 500 ezer forint, a jegyvizsgálóké 277 ezer forint, a mérnököké csaknem bruttó 500 ezer forint. A felsőfokú állami végzettségű munkavállalóknál diplomás minimálbért alkalmaznak, ennek összege főiskolai végzettség esetén bruttó 270 ezer forint, egyetemi végzettségnél 300 ezer forint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.