Észak-Írország lelépett az Egyesült Királyságban a többiektől - a friss adatok már azt mutatják, hogy több mint 1 gigawattnyi szárazföldi szélturbinájuk képes a fogyasztás negyedét megtermelni.
Az észak-írországi megújuló ipari szövetség (North Irleand Renewables Industry Group, NIRIG) adataira hivatkozva a Cleantechnica.com írta meg, hogy a brit szigetek megújuló energiás kereskedelében Észak-Írország átlépte az 1 gigawattos kapacitáslimitet. Az összesen 1029 MW szárazföldi szélenergia kapacitás ráadásul meglehetősen domináns is, mivel az ország össz-zöldenergiás limitje jelenleg csak 1318 MW.
A 2016. márciusa és 2017. márciusa között rögzített friss adatsor szerint Észak-Írország csak a szárazföldi szélenergiával az áramfogyasztási szükségleteinek negyedét masszívan kielégíteni. A felfutás ezen az ábrán 2009 júniusa óta nyomonkövethető:
„Az 1 gigawattos küszöb átlépése azt mutatja, hogy mekkora sikertörténet a szárazföldi szélenergia Észak-Írország számára” - magyarázta Rachel Anderson az NIRIG elnöke. Hozzátéve: hogy az onshore szélenergia beruházások a továbbiakban is az egyik alapvető növekedési területnek tekinthetők a mai, modern, alacsony széndioxid-kibocsátású gazdaságok számára. "Ezért gondoskodnunk kell arról, hogy a politikusok is csatlakozzanak e fényes jövőt biztosító technológia támogatásában” - mondta Anderson.
Emma Pinchbeck, az Egyesült Királyság megújulós szövetsége, a RenewableUK ügyvezető igazgatója annyit tett hozzá, hogy a megújuló villamos energia hatalmas hozzájárulás Észak-Írország gazdaságához, mivel részese a munkahelyteremtésnek, élénkíti a belső beruházásokat és a megtermelt energia hozzájrul a gazdaság helyi regenerációjához is.
Jól lehet, Észak-Írország kis ország, de a tendencia még az Egyesült Királyságban sem kivételes; Skóciában ugyanez a megújuló energiás arány 17 százalék fölé jutott (és növekszik). És bár egész Nagy Britanniára vetítve az onshore energiaforrások aránya csak 6 százalék - és így ez azért mégiscsak azt mutatja, hogy Észak-Írország határozottan jól áll -, ez a 6 százalék sem kevés. Csak összehasonlításul: Magyarországon, ahol 2010 óta nem épülhetett szélenergiás platform (sőt, egy tavaly hozott rendelet gyakorlatilag megtiltotta új szélerőművek létesítését), a meglévő 329 MW beépített szélerőművi kapacitás ennél már alacsonyabb szintet jelent. A csupán az 50 MW-nál nagyobb hazai áramtermelő termelőkapacitásokra (ez 7578 MW ) vetítve az alig több, mint 4,3 százalék.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.