Jövő év végén kellene átadni a budapesti elektronikus jegyrendszert, de kérdéses, tartani tudják-e a határidőt. Az viszont biztos, hogy újabb milliárdokkal kell kipótolni a költségvetését.
Régóta húzódik már a fővárosi elektronikus jegyrendszer bevezetése, és jelen állás szerint kétséges, hogy a kijelölt határidőre, 2018 végére fütyül-e majd a RIGO. Így neveznék ugyanis az e-jegyrendszert a tervek szerint.
A 444.hu szerint Budapesten a világ egyik legfejlettebb rendszerét kívánja bevezetni a BKK. A főváros kölcsönt vett fel korábban az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól a kiépítéshez, a munkát a német Scheidt & Bachmann cég nyerte el, amely a lap szerint nem a rendszerintegrációk specialistája, jegyautomatákkal és beengedőkapukkal foglalkozik leginkább. Ráadásul a munkával késésben lévő társaság egy közgyűlési előterjesztés szerint kaphat még 3,2 milliárd forintot, ha ezt megszavazzák szerdán.
A jegyrendszert a meglévő és tervezett automatákkal is össze kell kapcsolni, a közgyűlési előterjesztés alapján az eredetileg tervezett 300 automata helyett 366 darabot kell integrálni, aminek pluszköltsége van. A kártyákat egyébként már tudják a készülékek kezelni, alapvetően a szoftvereket kellene összehangolni.
A rendszert a tervek szerint 2018 végéig kellene átadni, de még a rendszerintegrációk sem készültek el, a kapuk, kézi jegyellenőrző berendezések, a járművekre szánt érvényesítők sincsenek meg. Csak metró és HÉV beengedő kapuból több százat kell telepíteni, a csaknem 2 ezer darab jármű felszerelése is sok időt vesz igénybe.
A főváros közigazgatásai határán belül közlekedő vonatokra és elővárosi buszokra is fel lehet szállni BKK-bérlettel, de ezeken a járműveken a digitális jegyek ellenőrzésére nem lesz egyelőre lehetőség. Így az európai nagyvárosokra jellemző, integrált elővárosi zónás jegyrendszer Budapesten egyelőre nem lesz – tették hozzá a cikkben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.