Az ENSZ meteorológiai szervezetének (WMO) becslése szerint az évszázad végéig 0,3 Celsius-fokos többletemelkedést jelenthet a globális felmelegedésben Donald Trump amerikai elnök döntése arról, hogy az USA visszalép a párizsi klímaegyezménytől.
Csak becslésről van szó, mert eddig nem modellezték azt a lehetőséget, hogy az USA nem vesz részt a megállapodás végrehajtásában - közölte Deon Terblanche, a WMO illetékese.
A nyugat-európai országok vezetői csalódottan és rosszallással fogadták Donald Trump bejelentését arról, hogy az USA kilép a párizsi klimaegyezményből, és elutasították az amerikai elnök javaslatát a megállapodás újratárgyalására.
Trump azt is bejelentette, hogy június elsejétől az USA beszünteti pénzügyi hozzájárulását a klímaegyezményhez, és nem költi tovább az amerikai adófizetők pénzét a párizsi egyezménnyel létrehozott Zöld Klíma Alapra sem.
Az elnök szerint a megállapodás megkötése előtt elődje, Barack Obama "rosszul tárgyalt és csak elkeseredettségből" írta alá a végső megállapodást, amely így az Egyesült Államokra nézve hátrányos lett, és más országokat juttatott előnyökhöz.
Kína a megállapodás ellenére is változatlanul a világ egyik legnagyobb széndioxid-kibocsátója, és a párizsi egyezmény alapján lehetősége nyílik a károsanyag-kibocsátás növelésére 2030-ig - tette hozzá.
Trump szerint az Egyesült Államok így is a világ vezető energiatermelője, és nincs szüksége az amerikai munkásoknak ártalmas, rossz megállapodásra.
"Az amerikai elnöknek elsődleges kötelessége, hogy a saját népét védje" - fogalmazott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.