Gazdaság hvg.hu 2017. május. 31. 09:57

Több milliárdért vennének Budapestnek óriáskereket

Az Erzsébet téren most egy bérelt szerkezet forog, és egyelőre 2020-ig van közterület-használati engedélye. Egy új és saját óriáskerék legalább 8 millió euróba kerülne, de a végösszeg ennek többszöröse is lehet.

Az ötletgazdák továbbra sem tettek le arról, hogy Budapestnek legyen saját óriáskereke. Ennek előkészítését már megkezdték, de egyelőre kétséges, sikerül-e megvalósítani a tervet – írja a szerdai Világgazdaság

Az Erzsébet téren most működő szerkezet bérlemény. Egy belga cégtől bérlik a 65 méteres kereket, amely korábban Párizsban állt öt évig, most pedig a 10 méterrel nagyobb mása üzemel a francia fővárosban.

Giant Wheel Kft. néven új céget alapított a Óriáskerék Kft., amely a Budapest Eye-t működteti. Banka Edina, a Giant Wheel és egyben az Óriáskerék ügyvezetője a lapnak azt mondta: az iparágban az a szokás, hogy a működtetést végző társaságot elválasztják az óriáskereket tulajdonló vagy bérlő cégtől. A lépés ugyanakkor azt is jelenti, hogy az Óriáskerék Kft. alapítói nem mondtak le korábbi elképzelésükről, továbbra is tervezik saját óriáskerék beszerzését – tette hozzá.

Az ügyvezető szerint egy új, a mostani keréknél 10-15 méterrel nagyobb átmérőjű, kiváló minőségű szerkezet 8-18 millió euróba kerül a márkától függően, egy London Eye méretű, körülbelül 135 méteres óriáskereket pedig több mint 100 millió euróba kerülne megépíteni. Budapesten a mostanival megegyező magasságú óriáskerék csak több év alatt térülne meg.

Az Óriáskerék Kft.-t 2015 elején a Sziget Kulturális Menedzser Iroda Kft. és Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. kisebbségi tulajdonosa, egyben vezérigazgatója alapította az Erzsébet téri óriáskerék üzemeltetésére. A szerkezet viszonylag jól hozott, de a további biztonságos üzemeltetés érdekében el kellett vinni aktuális nagyszervizre. Ez több százezer eurós kiadást jelent, és bizonyos időközönként kötelező elvégezni.

Az Óriáskerék Kft. 2015-ben 726 millió forint árbevételt és 159 millió adózott eredményt könyvelt el, a múlt év azonban elvitte a nyereséget. Miután a cég egy éven át nem üzemeltetett kereket, illetve megkezdődtek a hosszú távú óriáskerék előkészítő munkálatai, 140 millió forint veszteséggel zárta a tavalyi évet.

A Szigetet tavaly eladták ugyan, de az Óriáskerék Kft. tulajdonosi köre csak annyiban változott, hogy 2016 vége óta a Sziget korábbi magyar tulajdonosai a Ferris Invest Vagyonkezelő Kft.-n, Scheer Sándor pedig a Wheel Invest Vagyonkezelő Kft.-n keresztül birtokolja az üzletrészeket.

 

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.