Az Erzsébet téren most egy bérelt szerkezet forog, és egyelőre 2020-ig van közterület-használati engedélye. Egy új és saját óriáskerék legalább 8 millió euróba kerülne, de a végösszeg ennek többszöröse is lehet.
Az ötletgazdák továbbra sem tettek le arról, hogy Budapestnek legyen saját óriáskereke. Ennek előkészítését már megkezdték, de egyelőre kétséges, sikerül-e megvalósítani a tervet – írja a szerdai Világgazdaság.
Az Erzsébet téren most működő szerkezet bérlemény. Egy belga cégtől bérlik a 65 méteres kereket, amely korábban Párizsban állt öt évig, most pedig a 10 méterrel nagyobb mása üzemel a francia fővárosban.
Giant Wheel Kft. néven új céget alapított a Óriáskerék Kft., amely a Budapest Eye-t működteti. Banka Edina, a Giant Wheel és egyben az Óriáskerék ügyvezetője a lapnak azt mondta: az iparágban az a szokás, hogy a működtetést végző társaságot elválasztják az óriáskereket tulajdonló vagy bérlő cégtől. A lépés ugyanakkor azt is jelenti, hogy az Óriáskerék Kft. alapítói nem mondtak le korábbi elképzelésükről, továbbra is tervezik saját óriáskerék beszerzését – tette hozzá.
Az ügyvezető szerint egy új, a mostani keréknél 10-15 méterrel nagyobb átmérőjű, kiváló minőségű szerkezet 8-18 millió euróba kerül a márkától függően, egy London Eye méretű, körülbelül 135 méteres óriáskereket pedig több mint 100 millió euróba kerülne megépíteni. Budapesten a mostanival megegyező magasságú óriáskerék csak több év alatt térülne meg.
Az Óriáskerék Kft.-t 2015 elején a Sziget Kulturális Menedzser Iroda Kft. és Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. kisebbségi tulajdonosa, egyben vezérigazgatója alapította az Erzsébet téri óriáskerék üzemeltetésére. A szerkezet viszonylag jól hozott, de a további biztonságos üzemeltetés érdekében el kellett vinni aktuális nagyszervizre. Ez több százezer eurós kiadást jelent, és bizonyos időközönként kötelező elvégezni.
Az Óriáskerék Kft. 2015-ben 726 millió forint árbevételt és 159 millió adózott eredményt könyvelt el, a múlt év azonban elvitte a nyereséget. Miután a cég egy éven át nem üzemeltetett kereket, illetve megkezdődtek a hosszú távú óriáskerék előkészítő munkálatai, 140 millió forint veszteséggel zárta a tavalyi évet.
A Szigetet tavaly eladták ugyan, de az Óriáskerék Kft. tulajdonosi köre csak annyiban változott, hogy 2016 vége óta a Sziget korábbi magyar tulajdonosai a Ferris Invest Vagyonkezelő Kft.-n, Scheer Sándor pedig a Wheel Invest Vagyonkezelő Kft.-n keresztül birtokolja az üzletrészeket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.