A korrupcióellenes küzdelem gyenge láncszeme a bíróság. Ezt Ukrajna miniszterelnöke, Volodimir Grojszman jelentette ki arra célozva, hogy a korrupció az igazságszolgáltatásban is meglehetősen elterjedt.
A Reuters hírügynökség összeállítása arról a bíróról szól, aki nemrég még a korrupcióellenes harc hőse volt, a Legfelső Bíróságba készült, de felfüggesztették tisztségéből, mert nem tudta megmondani: honnan van csaknem 400 ezer dollár készpénze és méregdrága órája, miközben a fizetése csak alig több mint 10 ezer dollár évente. Pontosabban a bíró úr azt mondta: a pénzt elvált feleségétől kapta, aki dúsgazdag üzletasszony Bécsben. Kevesen hisznek neki Kijevben, ahol a korrupcióellenes harcot fel kívánja gyorsítani a hatalom.
Nem véletlenül: az IMF közölte Ukrajnával, hogy a 17,5 milliárdos újabb kölcsönre csak akkor számíthat, ha tesz valamit a korrupció ellen. Ukrajnában ugyanis azt tartják, kár a pénzt drága ügyvédekre költeni, olcsóbb megvenni magát a bírót. Ezért rendelte el a kormányzat, hogy a bírák tegyék közzé vagyonbevallásukat. Itt bukott el a már említett bíró, Artur Jemeljanov bíró, akiről az is kiderült, hogy manipulálta az igazságszolgáltatást a vádlottak javára.
Pandora szelencéje ez – nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Pavlo Petrenko igazságügyi miniszter. A korrupciós ügyek általában nagyon szövevényesek. A bírák nem nagyon érdekeltek abban, hogy feltárják az igazságot, mert ezzel nagyon sok érdeket megsérthetnek. Közben pedig a korrupciós ügyekben ítélkező bírák keresete évi 10-13 ezer dollár. Ez nagyon kevés, különösen ahhoz képest, hogy olykor több százmillió dolláros ügyekben kell ítélkezniük.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.