Hogy került 385 ezer euró készpénz Boris Boillon exnagykövet, Sarkozy exelnök egykori tanácsadója sporttáskájába? Először a francia vámosok faggatták erről, most pedig a bíróság tesz fel kínos kérdéseket ezzel kapcsolatban, amikor adócsalással, pénzmosással és nagy összegű készpénz külföldre juttatásával vádolják a francia diplomácia egykori sztárját.
A 48 éves Boris Boillon korábban Franciaország nagykövete volt Bagdadban és Tuniszban. Kiválóan beszél arabul és remek kapcsolatai voltak a megboldogult Kadhafi elnökkel. Ő érte el, hogy Líbia diktátora elengedje azokat a szerencsétlen bolgár ápolónőket, akiket a helyi hatóságok teljesen alaptalanul azzal vádoltak, hogy HIV-vírussal fertőztek meg líbiai betegeket. A párizsi sajtó szerint mást is elintézett Kadhafi elnöknél: Nicolas Sarkozy választási kampányának a támogatását. Erről a diktátor kedvenc fia úgy nyilatkozott: 5 millió eurót adtunk Sarkozynek a választási győzelemhez. Kadhafi rendszerét azóta darabokra tépték, a megölt vezér kedvenc fia fogságban, ahol arról faggatják: hova rejtette apja 40 milliárd euróra becsül vagyonát – írja a párizsi Le Monde.
Nicolas Sarkozy természetesen cáfolt, de a 2012-es választást elveszítette. Így nem csoda, ha egykori bizalmasát a vámosok igazoltatták Párizsban a pályaudvaron a Brüsszelbe induló vonaton. A fináncok fülest kaptak, így nem lepődtek meg igazán, amikor Boris Boillon sportszatyrában 385 ezer euró értékű készpénzt találtak. A határon 10 ezer eurót lehet készpénzben átvinni. Ezzel tehát mindenképp törvényt sértett az exdiplomata. De az ügyészség ezen kívül adócsalással és pénzmosással is vádolja. Ő azt állítja: egy iraki cég fizette ki készpénzben, mert ott nem működött igazán a bankrendszer. Csakhogy ezt az állítást senki sem hiszi el neki. Ezt elsősorban hiúságának köszönheti az exdiplomata, aki a sajtóban nyíltan kérkedett azzal, hogy előszeretettel alkalmaz unortodox módszereket. Szívesen fényképeztette magát például fürdőnadrágban azzal az aláírással: én vagyok a francia James Bond.
Diffamation ! RT @eric_fallourd: Comment la police a repéré Boillon et son pactole parmi la foule sur le quai de gare pic.twitter.com/EWZxXuac7p
— Boris Boillon (@Boris_Boillon) 2013. augusztus 30.
Azt remélte: kapcsolatai a titkosszolgálattal megvédik a hatóságok zaklatásaitól. Amíg Sarkozy diplomáciai tanácsadója volt, addig mindenki szemet hunyt fura szokásai felett. Ám Sarkozy bukása után ellenfelei ugyancsak kíváncsiak lettek arra: mit is intézett el az elnök úrnak a francia James Bond?
Boris Boillon Sarkozy bukása után magánvállalkozó lett, de cége megbukott. Tavaly felszámolták. Visszatért a diplomáciai szolgálatba, de onnan sürgősen hazahívták. A bíróság ugyanis most tárgyalja ügyét – emlékeztet a párizsi Le Figaro. Akár letöltendő börtönbüntetést is kaphat, pedig a Kadhafi-ügyről nem is kérdezik, hiszen hiteles dokumentumok ott nincsenek. Itt van viszont a 385 ezer eurós készpénz a sportszatyorban. Kitől kapta ezt és miért? Miért akarta átvinni a francia-belga határon? Ha nem tud meggyőző válaszokat adni, akkor a francia James Bond könnyen a rács mögött találhatja magát. Onnan pedig nem vezet egyenes út vissza a francia diplomáciai szolgálatba.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.