Egyszeri akció volt a tavalyi osztalékfizetés: megint tartalékba kerül a Magyar Nemzeti Bank 2016-ban elért nyeresége – közölte a jegybank.
Nem fizet idén osztalékot az államnak 54 milliárd forintos tavalyi nyereségéből a Magyar Nemzeti Bank. A Matolcsy György vezette testület így a bevett szokást követi, amelytől csak tavaly tért el, amikor 2003 óta először fizetett profitja után az államkasszába.
Az eredmény így a jegybanki tartalékot hizlalja majd, amely így rekordszintre, 162 milliárd forintra nő – közölte az MNB. Közleménye szerint a „2013 óta töretlenül emelkedő eredménytartalék biztos fedezetet jelent az esetlegesen felmerülő kockázatokra, és hosszabb távon is biztosítja, hogy a költségvetésnek ne keletkezzen térítési kötelezettsége a jegybankkal szemben”.
A 2013, vagyis Matolcsy György elnökségének kezdete óta duzzadó nyereség az elmúlt évekhez hasonlóan tavaly is jórészt az árfolyamnyereségnek volt köszönhető. Ebből pedig nem csak a tartalékba jutott, de elemzők szerint – az elmúlt években legalábbis – ebből fordíthattak költséges ingatlanok megvásárlására vagy a jegybanki alapítványok pénzelésére. A módszerről a Portfolio írt egy elemzésében.
Tavaly vélhetően éppen azért fizettek az államkasszába egy jelentős összeget a profitból, mert épp akkortájt állt a bál az átláthatatlan módon működő, pénzmagját jórészt állampapírba fektető alapítványok miatt. Az állampapír-vásárlás nem csak a hazai sajtó, de az MNB-t felügyelő Európai Központi Bank (EKB) szemét is szúrta – utóbbi nemrég megjelent éves jelentésében is szóvá tette a jegybank költséges ingatlanvásárlásait és a tiltott államkötvény-vásárlást is.
Ezek a kritikák vezettek ahhoz is, hogy a jegybank elkezdte eladogatni az alapítványok állampapírjait, de egyelőre úgy tűnik, ez is jobbára látszatintézkedés volt: a korábban 200 milliárdosra becsült állomány 2016 végén még mindig csaknem 160 milliárdot tett ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.