A helyszín szokatlan, a vita megrendezésének módja is inkább a gerillamarketingre, mint jól megkomponált kampányra emlékeztet. A szélsőjobbos Marine Le Pen mindent bevet, de a liberális Macron sem az íróasztal mögül osztja az észt.
Amiens-ben, a liberális elnökjelölt Emmanuel Macron szülővárosában, az amerikai Whirlpool háztartási gépeket gyártó cég három hónapja bejelentette: áthelyezi a termelést egy másik uniós államba: Lengyelországba. Ott ugyanis jóval alacsonyabbak a bérek, így magasabb profitra lehet számítani. 352 állás szűnhet meg júniusban Franciaországban emiatt. A dolgozók meghívták Emmanuel Macront, aki nemrég még Franciaország gazdasági minisztere volt, hogy látogassa meg a szülővárosát és hallgassa meg a panaszokat. Macront ezt meg is ígérte, de vetélytársa, Marine Le Pen megelőzte. Hirtelen a helyszínen termett, hogy kihívja liberális ellenfelét.
Én vaskézzel kényszeríteném az ilyen multikat arra, hogy ne hajtsanak végre hasonló akciókat!
- harsogta Marine Le Pen a munkások között. Meg is mondta, hogy mire gondol: a Whirlpool 35%-os büntető vámot lenne kénytelen fizetni, ha áthelyezné a termelést Lengyelországba. A munkások megéljenezték Marine Le Pent és dühösen fogadták a nem sokkal később érkező Emmanuel Macront. Aki elküldte az újságírókat és negyven percig beszélt a munkásokkal, majd az egészet feltette a Facebookra.
A liberális elnökjelölt megnyugtatta a dühös dolgozókat: semmiképp sem fogadna el olyan felszámolási tervet, mely hátrányos lenne számukra. Azt ígérte: ha elnök lesz, akkor igyekszik új tulajdonost szerezni, aki vállalja, hogy tovább folytatja a termelést Franciaországban. Marine Le Pen elképzelése a határok lezárásáról és büntetővámok alkalmazásáról üres hazugság, mely nem oldja meg a globalizáció problémáit - hangsúlyozta Macron. Franciaországnak versenyképessé kell válnia, nem pedig elzárkózni a világtól - írta a párizsi Le Monde.
A liberális elnökjelölt német típusú reformok bevezetésén gondolkodik. Ennek a lényege az, hogy a dolgozók szerződést kötnek a munkaadóval: a következő 3-5 évben nem követelnek az inflációt meghaladó béremelést, nem sztrájkolnak. A munkaadó viszont vállalja, hogy nem viszi el a termelést az alacsonyabb munkabérű országokba: a kelet-európai uniós államokba vagy épp Kínába.
Franciaországban Macron nyerte az elnökválasztás első fordulóját és a másodikban is ő az esélyes. De semmi sincs lefutva- erre figyelmeztette őt Francois Hollande köztársasági elnök. Aki arra utalt, hogy a baloldalon is bőven vannak a globalizációnak ellenfelei: Jean-Luc Mélenchon, aki a negyedik helyen végzett az első fordulóban, a hagyományoktól eltérően nem szólította fel a híveit arra, hogy szavazzanak a liberális Macronra. Hasonlóképp elzárkózott ettől a kommunista szakszervezet, a CGT. Korábban a baloldal számára egyértelmű volt: mindenkit támogatni kell, aki szemben áll a szélsőjobb eszméivel. Amióta a globalizációs vita kiéleződött Franciaországban is, ennek vége. Most a globalizáció és Európa-párti Macron áll szemben a globalizáció és Brüsszel-ellenes Le Pennel. A közvélemény-kutatások 60-40 arányú Macron vezetést mutatnak. Az elnökválasztás második fordulóját május 7-én rendezik meg Franciaországban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.