Gazdaság hvg.hu 2017. április. 03. 16:50

Az elefántok is jól járnak a korrupt kínai hivatalnokok levadászásával

Az afrikai orvvadászatot a kínai illegális elefántcsontpiac futtatta fel és tette jövedelmező biznisszé, minden kockázat ellenére is. Most viszont valami olyasmi történt, ami reményt adhat az állatvédőknek.

 A Save the elephants (Mentsd meg az elefántokat)természetvédő egyesület a napokban tette közzé jelentését az illegális vadászatról és kereskedelemről. Ebből kiderül, hogy az utóbbi három évben folyamatosan csökkent az elefántagyar kínai, feketepiaci ára. 2014-ben egy kiló agyar még 2100 dollár volt, jelenleg viszont csak 730 dollár, vagyis lényegében a harmadára csökkent az ár.

A szervezet elemzése szerint három fő okra vezethető vissza az áresés. Összességében lelassult a kínai gazdasági növekedés és ez a fékeződés minden területen érezteti hatását. Az utóbbi években erőteljessé vált a korrupció elleni harc, amely visszaszorította a luxuscikkek iránti keresletet. És végül: a kínai hatóságok több médiakampányt indítottak a tiltott állati termékek kereskedelme ellen. Például a cápauszonyleves is lekerült több nagy szállodalánc éttermeinek étlapjáról. Aktívabbak lettek a kínai vámhatóságok is, évente kb. 800 illegális elefántcsont-szállítmányt foglaltak le. Persze ebből arra is lehet következtetni, mekkora mennyiség csúszott át a határállomásokon- emlékeztet a francia közszolgálati rádió.

 A következő hatósági lépés az lesz, hogy ez év végére megtiltják a korábban legálisnak tartott elefántcsonttermékek további feldolgozását és kereskedelmét. Ha valaki papírokkal bizonyította, hogy egy műtárgy még az általános tiltás előtti időszakból származik, törvényesen árulhatta vagy újból feldolgozhatta. 34 hivatalosan regisztrált műhely és 143 üzlet foglalkozott ezzel a biznisszel, amelyet az eredetiséget jelző dokumentumok hamisítása tartott életben elsősorban. December végén ezeket a műhelyeket és boltokat be kell zárni. Mindezt pozitív fejleménynek tartja a „Save the elephants”, amely emlékeztet rá, hogy az elmúlt egy évtizedben 25 százalékkal csökkent az afrikai elefántállomány.

 Ez a folyamat most megfékezhető. De az állatvédők attól tartanak, hogy az illegális kereslet újra megjelenhet a Kínával szomszédos Vietnamban, Laoszban és Burmában, ahol a hatósági fellépés egyáltalán nem acélos. A Kínában nehéz helyzetbe került illegális kereskedők ezekbe az országokba telepíthetik át a bizniszt. És külön eset a Kínához tartozó, de autonómiát élvező Hongkong is, ahol 2021 előtt nem várható az elefántcsont kereskedelem teljes betiltása.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.