Tavaly 50 orrszarvúval végeztek az orvvadászok Zimbabwe nemzeti parkjaiban. Ezek a vadvédelmi területek vonzzák a turistákat és fontos devizaforrást jelentenek az egyre rosszabb pénzügyi helyzetben lévő országnak.
Ezért a hatóságok most különös lépésre szánták el magukat: egyenként befogják, elaltatják a hatalmas állatokat, és a szarvukat lefűrészelik. Ezután érdektelenné válnak az orvvadászok számára, akik kizárólag a tülök miatt ölik meg őket. A szarvból készült szereknek különleges gyógyhatást tulajdonítanak a távol-keleti orvoslásban. Ezeket a hiedelmeket a tudományos vizsgálatok cáfolják, a rinótülök ára mégis folyamatosan nő a kínai illegális piacokon.
Az orrszarvúk vadászatát és a tülök kereskedelmét 1977 óta nemzetközi egyezmény tiltja, de ez ugyanúgy írott malaszt, mint az elefántcsont kereskedelem tilalma. A Reuters beszámolója szerint kb. száz, a nemzeti parkokban élő orrszarvút szabadítanak meg a tülöktől. A művelet állatonként 1200 dollárba kerül. Élnek még rinocéroszok magánfarmokon is, az ő sorsukról a tulajdonosok döntenek, és ha a „szarvtalanítást” választják, segítséget kapnak a vadvédelmi hatóságtól. A zimbabwei illetékesek arról egyelőre nem nyilatkoztak, hogy vonzóak maradnak-e turisták számára a szarv nélküli rinocéroszok.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.