Gazdaság hvg.hu 2017. március. 31. 13:15

Húszezer oldalnyi anyagot adott a FIFA a korrupciót vizsgáló ügyészeknek

Lesz mit olvasniuk a FIFA korrupciós botrányát vizsgáló hatóságoknak, húszezer oldalnyi dokumentumot kaptak meg.

Húszezer oldal anyagot adott át a FIFA a korrupciós botrányban nyomozó svájci ügyészeknek – írta meg a Financial Times. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség ezen kívül átadta az ügyészeknek a korrupcióról szóló jelentés összegzését is. Ez a dokumentumokhoz képest egész könnyed olvasmánynak számít a maga 1300 oldalával.

A botrány központjában a televíziós jogdíjak állnak: még 2015-ben a New York-i ügyészség arra jutott, hogy a FIFA több tisztségviselője két évtizeden át több mint 150 millió dollár kenőpénzt fogadtak el a tévés jogdíjakért. Akkor hét embert tartóztattak le emiatt, de a botrány továbbgyűrűzött: Sepp Blatter, a FIFA és Michel Platini, az UEFA akkori elnöke is belebukott az ügybe. Később pedig már arról is szó volt, hogy a 2018-as orosz és a 2022-es katari vb helyszínének kiválasztásakor is megvásárolták a szavazatokat.

Hogy a botránynak pontosan melyik részleteiről van szó a 20 ezer oldalnyi anyagban, azt egyelőre nem tudni, a svájci ügyészség most fogja csak kiadni az amerikai kollégáiknak (az eredeti ügy észak-amerikai tornák közvetítési jogairól szólt, ezért indult a vizsgálat az USA-ban). A FIFA vezetői azt ígérik, együttműködnek a hatóságokkal.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. március. 31. 09:45

Már törvénymódosítással is védi a hazatoloncolástól korrupcióval vádolt lengyel szövetségesét a kormány

Nemcsak az Európai Unió, de a saját jogszabályait is figyelmen kívül hagyja Magyarország, amikor az európai elfogatóparancs ellenére december óta nem hajlandó bíró elé állítani a Magyarországra menekült Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyminiszter-helyettest. Egy hírverés nélkül elfogadott törvénymódosítással most megtalálták annak a módját is, hogyan védjék meg a PiS korrupcióval vádolt politikusát, ha mégis bíró elé kerülne az ügy. Ehhez nem kellett más, mint Polt Péter és a Varga Zs. András vezette Kúria helyzetbe hozása, amivel a jövőben akár minden politikai szövetséges menedéke garantálva lehet.