Gazdaság hvg.hu 2017. március. 17. 08:10

Orbán megszólalt a kereskedelmi multik szívatásáról – nem nevezné úgy, hogy sarc

Magyarországon joggal érezhetik úgy az emberek, hogy gyakorta be vannak csapva, itt van mindjárt a kettős élelmiszer-minőség problémája. Orbán a péntek reggeli Kossuth rádiós interjújában hosszan beszélt Európa jövőjéről, de csak kétszer sorosozott. A V4-ek együttműködésébe Románia is beszállhat.

Még nem dőlt el pontosan, mi lesz a kereskedelmi multikkal Magyarországon, hetekig tartó egyeztetés következik – mondta Orbán Viktor miniszterelnök szokásos péntek reggeli Kossuth rádiós interjújában. "Konzultálunk a kereskedelmi szervezetek képviselőivel" – mondta, hozzátéve a riporter kérdésére, hogy ő nem nevezné "sarcnak", amiben gondolkodnak (mire az interjú készítője gyorsan korrigált, hogy ő csak leegyszerűsítette az ügyet a kérdésben).

Orbán szerint a magyarok joggal érezhetik úgy, hogy gyakorta be vannak csapva, itt van például a kettős élelmiszer-minőség problémája. "Mindenki szerint" túl kevéssé szabályozott a terület – fogalmazott a miniszterelnök. "Úgy kell csinálni, hogy senki se járjon rosszul."

Csak kétszer mondta, hogy Soros

Az interjú további részei sok újdonságot nem hoztak, a riporter leginkább Európa jövőjéről kérdezgette a magyar miniszterelnököt, bár néha olyan kemény kérdések is érkeztek, mint például: "Mi az oka annak, hogy azt mondják sokan, hogy ön mindenhol veszélyt lát?". Amire Orbán úgy válaszolt: ő arra esküdött, hogy az alkotmányos jogszabályokat megtartja és megtartatja, akár külföldiekkel is.

A miniszterelnök csak kétszer hivatkozott Soros Györgyre az interjú során.

Egyszer, amikor arról beszélt, hogy két "afrikai" (valójában két bangladesi, azaz ázsiai, vagyis Orbán tévedett) Görögországba való visszaküldése miatt pert veszített az állam egy európai bíróságon. "Beperelt bennünket egy Magyarországon működő külföldi szervezet, amit Soros György is finanszíroz, ne beszéljünk mellé", és a bíróság igazat adott ennek a szervezetnek, amit Orbán nem kívánt megnevezni. Orbán ezen a ponton indulatosságot mutatott, és azt mondta, "hát hogy a fészkes fenébe meszelnek el minket ezért", hiszen Görögországba küldtük vissza őket, ami az Európai Unió tagja, nem biztonságos ország? "Ennek a két szerencsétlen afrikai embernek" kellene 6 millió forintot átutalni, mikor azt sem tudjuk, hol vannak – tette hozzá Orbán, aki szerint mindez csak a nemzetközi szervezetek és Brüsszel összjátéka.

Másodszor akkor emlegette Sorost, amikor arról beszélt, hogy a jogi határzár szigorításáról szóló döntést ismertette az uniós vezetőkkel: közölte, hogy nincs többé szabad mozgás a menedékkérőknek Magyarországon. Ez azért van – magyarázta a rádióhallgatóknak –, mert korábban átvertek minket: beadták a kérelmüket, a magyar állam azt elutasította, akkor "a nemzetközi szervezetek" külföldi pénzből bíróságon megtámadták a döntést, és közben a migránsok meg, kihasználva a szabad mozgás lehetőségét, nekiindultak Nyugat-Európának. Orbán szerint a szabad mozgás megszüntetése volt a legkönnyebb módja annak, hogy megakadályozzák a terroristák bejutását Európába.

Míg az uniós vezetők "ezt szó nélkül tudomásul vették" Orbán szerint, mert ilyenkor a magyarok minden európai ember biztonságát is védik, és "nehéz ez ellen érvelni". De "Sorosék azért fognak", ők majd megtámadják – mondta a miniszterelnök.

Tusk megválasztása és a hölgyek

Az interjúban szóba került az is, hogy a legutóbbi EU-csúcson, ami Orbán szerint "nehéz csúcs volt", a lengyel kormányzó párt által nem támogatott lengyel jelöltet, Donald Tuskot választották újra az Európai Tanács élére. A miniszterelnök erről azt mondta, a személyi döntések mindig kényesek, de a lengyel belpolitikai viták miatti feszültségen túllendültek, és lettek helyettük másfajta feszültségek, mert az Európai Unió egy csomó nehéz döntés előtt áll. Asztalcsapkodás azért nem volt, mert

jelen voltak hölgyek, és ez korlátozta a lehetőségeinket, nekünk férfiaknak ilyenkor rendesen kell viselkednünk

– fogalmazott. A riporter kétszer is rákérdezett arra, hogy a magyar jogi határzár szigorítása miatt aggódnak a magyar jogállamiságot is vizsgáló uniós albizottságban, de Orbán ezt elengedte a füle mellett, azt mondta, az pártügy. Elmondta azt is, hogy ebben az évben Brüsszelt meg kell állítani, illetve hogy öt nagy témában indít nemzeti konzultációt a kormány.

Kétsebességes Európa

A riporter többször is szerette volna kimondatni Orbánnal, hogy az uniós nagyok versailles-i "minicsúcsa", amelynek a kétsebességes Európa is témája volt, valójában egy erődemonstráció, amit esetleg az váltott ki, hogy Európa keleti felén is szövetkeznek egymással uniós tagállamok.

Orbán azonban nem ment bele ebbe, azt mondta, szerinte inkább az váltotta ki a nyugati tagállamok kétsebességes Európáról való gondolkodását, hogy komoly kérdésekkel kell szembesüljenek. Miért veszítenek az erejükből, jelentőségükből, miközben Kelet-Európa gyorsabban növekszik, és új piacokat szerez a világgazdaságban.

A kétsebességes Európával kapcsolatban még azt is mondta, hogy ezt a vitát is le kell fordítani magyar nyelvre, mindig azt kell nézni, hogy mit jelent mindez Magyarország számára. Azt mondta, erről a témáról a V4-eken belül is sokat kell egyeztetniük, a lényeg az egységes fellépés, "amiben egyébként Romániára is számíthatunk" – mondta.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.