Eddig több mint 3,2 millió állatot kellett leölni az országban a madárinfluenza miatt, az ágazatot durván 7 milliárd forintos veszteség érte. A leölt állatok teteme asztalra már nem kerülhet, de találtak módot a hasznosításukra.
Az elmúlt négy hónapban eddig 233 hazai állattartó telepen mutatták ki a betegség jelenlétét, több mint 3,2 millió állatot kellett leölni. A hazai baromfiágazatot március elejéig mintegy 7 milliárd forintos veszteség érte, melyből a kormány 3 milliárd forintot térített meg – írj a napi.hu.
Sem kabátbélés, sem párnatöltelék nem lesz belőlük
Korábban előfordult, hogy úthengerrel lapították a fertőzött baromfikat, de darálták, égették is őket. Azonban az állatvédelmi törvények ezeket már tiltják. Az elmúlt években a szén-dioxid-tartalmú gázkeverékkel történő altatás az elterjedtebb, kisebb üzemek esetében injekciót használnak – tudta meg a Napi.hu. A leölés hatósági felügyelet mellett zajlik: a fertőtlenítésről és a tetemek feldolgozásáról az állami ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. munkatársai gondoskodnak. Annyi teherautóval érkeznek a helyszínre, hogy az összes állati holttestet egyszerre el tudják szállítani, így kizárt, hogy húsként felhasználhassák, forgalomba hozzák.
A leölt példányokat először hőkezelik, majd centrifugálással leválasztják a zsírokat, szárítással és őrléssel pedig fehérjelisztet készítenek a maradványokból. Így sok ásványi anyag – például kalcium, nitrátok, vas –, valamint aminosavak vonhatók ki a tetemekből. Az így elkészült őrlemények és kivonatok már biztosan nem tartalmaznak baktériumokat vagy vírusokat, de még gombaspórákat sem. Biztonsággal adagolhatok állati takarmányokhoz, főként proteinpor készül belőlük a vágóhídra szánt marháknak, sertéseknek, de még gyakoribb, hogy szerves trágyák vagy talajjavító szerekhez használják fel az őrleményt.
Uniós segítséget kér a kormány a madárinfluenza miatt
A madárinfluenza járvány gazdasági hatásainak enyhítésére Magyarország hivatalosan is kéri az Európai Bizottság válságtámogatását - közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM).
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.