Az Európai Unió és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) tíz év után újra kísérletet tesz a két szervezet közötti szabadkereskedelmi megállapodás tervének feltámasztására.
Erről beszélt Manilában az Európai Unió kereskedelmi biztosa. Cecilia Malmström hangsúlyozta, hogy Délkelet- Ázsia dinamikusan növekvő piac, ahol az európai termékekre nagy a kereslet- különösen, ha lebontják a vámhatárokat. 2007-ben már kezdődtek tárgyalások ugyanebben a témában az EU és az ASEAN között, de ezek zátonyra futottak. Brüsszel ugyanis fontosnak tartja az emberi jogok ügyét márpedig a 10 tagú ASAEN tagországaiban gyakran olyan rendszerek működtek és működnek, melyek nem híresek ezeknek az elveknek az alkalmazásáról. Különösen Vietnam, Laosz és Thaiföld esetében merült fel sok probléma. 2009-ben ezért mindkét oldal úgy döntött, hogy Brüsszel nem az ASEAN-nal hanem egyes tagállamokkal tárgyal – emlékeztet a Reuters.
Ez meg is kezdődött: Szingapúr és Vietnam esetében már egyezmény is van. Igaz, hogy még egyik sem működik, mert az EU tagállamok parlamentjei még nem hagyták jóvá őket. Az ASEAN jelenleg a világ hetedik legnagyobb piaca, és gyorsan bővül. A lakosság lélekszáma 622 millió, tehát több mint az EU-ban, ráadásul növekszik is. A 10 gazdaság összteljesítménye 2,6 ezer milliárd dollár és szintén gyorsan növekszik. Az ASEAN államok egy része benne volt az ázsiai és csendes-óceáni szabadkereskedelmi övezetben, de ezt Donald Trump megvétózta. Így most ezek az államok is fokozottan érdekeltek abban, hogy diverzifikálják a kapcsolataikat. Kína ugyanis túlságosan nagy szerepet tölt be a legtöbb ASEAN állam gazdasági életében. Ezt ellensúlyozhatja némiképp a szabadkereskedelmi egyezmény az EU-val. Ha lesz belőle valami, hiszen manapság a közvélemény sok országban ellenzi a globális kereskedelmet és a protekcionizmus híve lett Európában.
Odaszúrt Donald Trumpnak a most zajló brüsszeli EU-csúcson Jean-Claude Juncker is, az Európai Bizottság elnöke csütörtök este arról beszélt: a találkozó résztvevői egyetértettek a szabadkereskedelem fontosságában. Így a közeljövőben Japánnal tárgyalhatnak a kérdésről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.