Idén viszont a globális FDI akár 10 százalékkal is nőhet, mivel 2017-ben élénkül a globális gazdaság és nőnek a nyersanyagárak.
Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) szerint tavaly 1,52 ezer milliárd dollár volt a közvetlen külföldi tőkebefektetések (FDI) értéke globálisan, ami 13 százalékos csökkenés a megelőző évhez képest.
Tavaly az FDI tekintetében az első helyen az Egyesült Államok állt 385 milliárd dollárral, ami 11 százalék növekedés 2015-höz képest.
A második helyre Nagy-Britannia került 179 milliárd dollárral, amit elsősorban három nagy vállalatfelvásárlási ügylettel sikerült elérnie. A lista harmadik helyén Kína állt tavaly 139 milliárd dollárral.
A további sorrend: Hongkong (92 milliárd dollár), Szingapúr és Brazília (50-50 milliárd dollár), Franciaország és Hollandia (46-46 milliárd dollár), Ausztrália (44 milliárd dollár), valamint India (42 milliárd dollár).
Az Európába irányuló közvetlen külföldi tőkebefektetés tavaly 29 százalékkal, a fejlődő ázsiai és csendes-óceáni térségbe 22 százalékkal, Latin-Amerikába és a karibi térségbe 19 százalékkal, Afrikába pedig 3 százalékkal csökkent.
Idén a globális FDI akár 10 százalékkal is nőhet a jelentés összeállítói szerint, akik ezt a véleményüket arra várakozásra alapozzák, hogy 2017-ben élénkül a globális gazdaság és nőnek a nyersanyagárak. A bizonytalansági tényezők közé sorolták ugyanakkor Donald Trump amerikai elnök gazdaságpolitikáját és annak hatásait, valamint azt, hogy miként történik Nagy-Britannia kiválása az EU-ból.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.