A Bellona szerint az oroszok odahaza elsumákoltak egy két és fél hónapos leállást eredményező problémát az alig egy éve beindított, a Paks II. erőműbe szánt új reaktortípussal.
A Bellona írását a Pakskontroll projektet futtató Energiaklub szúrta ki. Ki is rakták a Facebook-oldalukra – a cikk rövid összefoglalójával együtt. E szerint a civilszervezet kiderítette, hogy a Paksra tervezett VVER-1200 (más néven AES-2006) reaktorok prototípusának súlyos konstrukciós problémája van.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/0eca26c4-a0dd-400d-9f8d-3195c1c16d43.jpg)
Az egy éve átadott Novovoronyezs II. reaktorát tavaly novemberben két és fél hónapra le kellett állítani a generátor rendellenessége miatt. Mint írták: a súlyos problémákat a Roszatom igyekezett eltussolni, a "független" Rosenergoatom orosz szabályozó hatósággal nagy egyetértésben. Sőt, a cégnél visszadátumozták az ügy kiszivárgása után az erről szóló beszámolójukat, mintha korábban nem is tettek volna meg mindent a probléma elhallgatása érdekében.
Tagadják az oroszok, hogy Paksra hoznák a leejtett belorusz reaktortartályt
Tagadta a paksi bővítésért felelős orosz állami Roszatom, hogy egy sérült belorusz reaktortartályt használnának fel a leendő új paksi erőműben. Korábban Jávor Benedek PM-es európai parlamenti képviselő írt arról, hogy Paksra kerülhet a leejtett tartály.
"Reménykedjünk, hogy a konstrukciós hibát Paks II. esetében már nem ismétlik meg, és a Roszatom nem hallgat el semmit az általuk III+ generációsnak aposztrofált VVER-1200-as reaktorok problémáiról" – olvasható a Facebook-poszt végén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)