Biztonságosan kell befektetni és gyarapítani a vagyont – erre hivatkozva vehetnek még több ingatlant az MNB alapítványai.
Tovább bővíthetik az MNB alapítványainak ingatlanvagyonát – mondta a Világgazdaságnak Fekete Zoltán, az alapítványi vagyont felügyelő Optima Befektetési Zrt. vezérigazgatója. Az ingatlanportfólió bővítését azzal magyarázta, hogy így jobb hozamot lehet elérni.
Arra a felvetésre, hogy a Buda-palotát a könyv szerinti értékéhez képest drágán vették meg, Fekete azt válaszolta: a könyv szerinti értéknek nincs köze a piaci árhoz.
Legfontosabb kötelességünk a vagyon gyarapítása, hiszen a hozamot fordíthatjuk az oktatási tevékenységek támogatására
– mondta Fekete Zoltán.
A VG még tavaly ősszel írta meg, hogy az alapítványok bőven a könyv szerinti értéküket meghaladó áron vásároltak ingatlanokat. Az alapítványok már akkor is azzal védekeztek, hogy a könyv szerinti érték az ingatlan építési költségéből indul ki, ráadásul azt csökkenti több év értékcsökkentési leírása, ezzel szemben az ingatlan piaci értékét az ingatlan aktuális jövedelemtermelő képessége alapján állapítják meg.
Az MNB alapítványainak ingatlanügyeivel foglalkozik a HVG e heti száma is. A jegybank felügyelőbizottsága csak hat ingatlan megvásárlását ellenőrizhette, azokét is hiába, miközben a Pallas Athéné alapítványok 18-at kaptak vagy vettek. A jelentős részben műemlék épületek átalakításánál eddig stabil befutó a közvetve Mészáros Lőrinchez köthető Magyar Építő Zrt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.