Annyira kevés brit diák végez tanár szakon, hogy külföldieket hívnának be tanítani az országba, a Brexit-pártiak legnagyobb felháborodására.
Annyira kevés angol jelentkezik tanárnak, hogy külföldről kell az országba csábítani dolgozókat. A Daily Telegraph szerzett meg egy kormányzati dokumentumot, amely szerint 300 ezer fontot, azaz nagyjából 109 millió forintot szánnának tanárok Nagy-Britanniába hívására.
A tervek elsősorban cseh, lengyel és német tanárokkal számolnak, de szívesen látnának az országban amerikaiakat is. Elsősorban matematika- és fizikatanárokból van hiány, ezeken a szakokon az egyetemeken az elmúlt öt év mindegyikében jóval kevesebb angol fiatal végzett, mint amennyit a kormány szeretett volna.
Pontos számok egyelőre nem derültek ki arról, hány külföldi tanárt próbálnak az országba hívni, de a tanárképzések adatai alapján úgy becsülhetjük, hogy több száz emberről lenne szó. Az előző tanévben például fizikatanárnak 746-an kezdtek el tanulni, ami a kormány terveinek háromnegyede volt, de használható diplomát csak feleannyian szereztek, mint ahányra szükség lenne az iskolákban. A megszellőztetett kormányzati dokumentum szerint a toborzás februárban indulna, a célja pedig az, hogy az újoncok már a 2017/18-as tanévtől munkába álljanak.
A terv persze nagy vihart kavart, különösen úgy, hogy egyelőre nehéz megtippelni is, milyen hatásai lesznek a Brexitnek a teljes brit munkaerőpiacra. Nem véletlen, hogy a tanárok foglalkoztatásával foglalkozó szervezetek tiltakoznak: szerintük nehezen megmagyarázható, hogy miközben a kormány épp távolodna Európa többi részétől, a kontinensről érkező tanárokra mégis szükségük volna.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.