A Fructofresh az egyetlen igazán sikeres cég Gubin városának környékén a Neisse folyó partján, ahol ilyenkor gyalog is át lehet kelni a határon a befagyott folyón keresztül Lengyelországból Németországba. A gyümölcsleveket és salátákat előállító cégnél mégis alig dolgoznak lengyelek. A munkások nagy része Ukrajnából és Észak-Koreából érkezett.
Miért ukránok és észak-koreaiak dolgoznak a Neisse partján? Miért nem lengyelek? A válasz meglehetősen egyszerű: Németországban sokkal jobban fizetnek! De azért van itt más is: a Fructofresh gyárában könyörtelen a munkafegyelem és nevetségesen alacsonyak a fizetések. Három éve, amikor az utolsó lengyel munkások is elpályáztak a cégtől, akkor azt írta a helyi lap: 150 euró a havi fizetés. Lengyelországban 400 euró körül van (Eurostat, 2015-ös adat) a minimálbér bruttó összege. Azóta állítólag nőttek a bérek, de hogy mennyivel, az üzleti titok. Az új munkaerő viszont szinte kivétel nélkül külföldi: ukránok vagy észak-koreaiak.
Az utóbbiak nem kapnak fizetést. Az ő bérüket annak az észak-koreai állami vállalatnak számlázzák, amely Lengyelországba hozta őket. Észak-Korea a gazdasági csőd határán toporog: a külvilág szankciókat alkalmaz ellene a nukleáris és rakétakísérletek miatt. Egyetlen legális exportcikke maradt: a fegyelmezett munkaerő. Ők állítják elő a szuperolcsó gyümölcsleveket, melyekkel a Fructofresh mindenkit lemos a pályáról.
A párizsi Le Monde helyszíni riportja szerint Gubin környékén ez az egyetlen sikeres cég. A kisváros egykori büszkesége, a cipőgyár, ahol egykor 2000 ember dolgozott, ma üresen áll. Az egykor virágzó településre főleg németek járnak, hogy megcsináltassák a frizurájukat, vagy hogy cigarettát vásároljanak. Mindkettő jóval olcsóbb itt, annál is inkább, mert a cigarettát Ukrajnából csempészik. Az egykor szebb napokat látott 15 ezres kisváros, Gubin halódik a Neisse partján, a német-lengyel határon. A Fructofresh maga a megtestesült siker. A helyi vezetés a zsebében van. Így nem csoda, hogy senki sem érdeklődik igazán aziránt, hogy milyen körülmények között dolgoznak a vendégmunkások. Pedig három éve a lengyel munkások azt állították: olyan körülmények uralkodnak a Fructofreshnél mint egy munkatáborban. Azóta aligha lett jobb a helyzet. De kit érdekel a vendégmunkások egészsége, ha a szerencsétlenek a polgárháború sújtotta Ukrajnából vagy a világtól elzárt nemzeti kommunista Észak Koreából érkeztek?
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.