Sadiq Khan szerint Theresa May elképzeléseivel mindenki csak veszíthet.
Keményen bírálja a brit kormányfő Brexitről szóló terveit a londoni polgármester: Sadiq Khan a davosi világgazdasági fórumon szerda délután fejti ki nézeteit, a beszéd részleteit a Business Insider ismertette. Khan szerint a Theresa May terveiben szereplő „kemény Brexit” – vagyis az, hogy semmilyen formában nem kötődne az Egyesült Királyság az EU belső piacához, nem fogadja el annak szabályait sem – súlyosan árthat a szigetország érdekeinek. Sőt, a polgármester ennél tovább megy: úgy látja, ezzel mindenki csak veszíthet.
Theresa May kedden vázolta fel első ízben, hogyan képzeli el kormánya a britek kilépését az Európai Unióból. A konzervatív kabinet teljes szakítást tervez, amelynek része lenne az is, hogy a britek szabnák meg az uniós országokból való bevándorlás feltételeit. Az együttműködésről – különösen a szabadkereskedelem szabályozásáról – pedig országonként egyeznének meg.
Khan szerint az uniós belső piachoz való hozzáférés „kritikus London számára”. Ezért a politikus azt kéri a fórumon résztvevő üzleti vezetőktől, hogy hívják fel a politikusok figyelmét: cégeik számára hátrányos a kemény Brexit.
Különösen a Citynek lenne komoly fenyegetés a teljes szakítás, hiszen az Európa egyetlen globális pénzügyi központját vághatja el a kontinenstől. Ez az érv nem most először hangzik el: korábban több bank és befektetési cég fenyegetőzött azzal, hogy székhelyét máshová teszi át, ha elveszíti az európai – euró elszámolású – kereskedés jogát azért, mert a szigetország kilép a belső piacról. Nagyjából 5500 cég működését lehetetleníti el a pénzügyi szektorban ez a lépés.
„A Brexit keményvonalas megközelítése ugyan egységet kovácsolhat a Konzervatív Pártban, ám szétszaggathatja Nagy-Britanniát. És ha ezen az úton megyünk tovább, egy kemény Brexit felé, azt kockáztatjuk, hogy a jövő generációknak kell magyarázatot adnunk arra, miért sodortuk veszélybe az ő gazdaságukat, az ő jólétüket és helyüket a világban” – áll a munkáspárti politikus davosi beszédében.
A belső piac elhagyásának kockázataira nem csak a londoni polgármester hívta fel a figyelmet. Theresa May beszédében ugyanis nem tisztázta, hogyan is képzeli el a kormány a most a szigetországban munkát vállaló vagy tanuló uniós állampolgárok helyzetét a Brexit után. Arra a magyar külügyminiszter is felhívta a figyelmet szerdai sajtótájékoztatóján, hogy minél előbb rendezni kell ezt a kérdést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.