Donald Trump elhallgattatása a cél.
A mexikói kormány vásárolja fel a Twittert és zárja be – a latin-amerikai ország devizakereskedői így oldanák meg azt a sokkot, amelyet időről időre posztjaival idéz elő Donald Trump – írja a Bloomberg. A megválasztott amerikai elnök szívesen használja nézetei kifejtésére a közösségi oldalt, 140 karakteres, Mexikót és az ott befektető amerikai cégeket ostorozó posztjai pedig rendre bedöntik a pesót.
Nem kis veszteségeket szenved el a mexikói pénz: amikor Trump a múlt héten az ellen kelt ki, hogy a General Motors onnan exportálja az Egyesült Államokba járműveit, nem sokkal később pedig saját érdemének tudta be azt, hogy a Ford egy mexikói beruházása leállításáról döntött, a peso 3,5 százalékot esett a dollárhoz képest. A mexikói jegybank beavatkozásának köszönhetően valamennyire sikerült ledolgozni ezt a hátrányt, ám ekkor egy újabb poszt következett, ezúttal a Toyota ellen. Aztán az, amelyikben arról értekezett, hogy a mexikóiakkal fizetteti meg a két ország határán felhúzandó falat.
A mexikói tréderek vicces ötletében tehát van ráció: úgy vélik, lassan jobban jár az ottani jegybank, ha a peso zuhanását megakadályozó intervenciók helyett a Twitter megvásárlásába öl pénzt. Utóbbi nagyjából 12 milliárd dollárba fájna – ehhez képest csak a múlt heti beavatkozás 2 milliárd dollárt emészthetett fel a devizatartalékból.
Más kérdés, hogy Trump, akit egy hét múlva iktatnak be, már a Twitter nélkül is megtalálja az utat gondolatai továbbítására. Szerdai, első sajtótájékoztatóján Mexikó is szóba került, ami szintén a peso bezuhanását idézte elő.
Donald Trump megválasztása nem csak a sokat támadott Mexikónak nem tesz jót, de a mexikóihoz hasonló feltörekvő piaci gazdaságoknak sem. A Fidelity friss elemzésében is így látja, és azt írja: az erős dollár rossz hatással lehet ezeknek az országoknak. Hozzáteszik azonban: a hosszabb távú negatív hatáshoz az kell, hogy az országok növekedési üteme is csökkenjen – márpedig ha Trump beváltja fenyegetését, és súlyos vámot vet ki a Mexikóban gyártott termékek importjára, az visszavetheti az ország ipari termelését is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.