Gazdaság hvg.hu 2016. december. 27. 18:57

Egy francia kisvárosban már tudják, hová vezet a Brexit

Már egy utca is viseli a Brexit nevét. Kár, hogy pont úgy halad, mint a britek kilépése az EU-ból.

A Brexitről neveztek el egy utat Beaucaire-ben. Az ötlet a Marseille mellett fekvő, 15 ezres kisváros polgármesterének fejéből pattant ki: Julien Sanchez, aki a szélsőjobboldali Nemzeti Front politikusa, Twitter-oldalán azzal indokolta a karácsony előtt meghozott döntést, hogy ezzel a szuverén brit nép döntése előtt kívánt tisztelegni.

A jó hír: legalább nem neveztek át utcát a Brexit kedvéért. Az út ugyanis a város melletti ipari övezetben fekszik és eddig nem volt neve. Az már némi jelzésértékkel bír, hogy két olyan út között található, amely Robert Schumannról, illetve Jean Monnet-ról, vagyis az európai integráció két atyjáról kapta a nevét.

Sanchez ennek ellenére nem lát provokációt a névadásban. A France Bleu rádió adásában a városvezető arról beszélt: épp ideje, hogy ne csak az EU támogatói, hanem az ellenzők is megjelenjenek a közterületek nevében. Beaucaire egyébként a Nemzeti Front egyik első bástyája volt, ahol már 1989-ben is a párt színeiben induló polgármester jelölt nyert.

A Le Figaro című lapnak azt fejtegette a 2014-ben megválasztott Sanchez: a Brexit nem Pol Pot vagy Klaus Barbie, így afelől sincs kétsége, hogy a közigazgatási bíróság is áldását adja majd a városi tanács döntésére. A helyi ellenzék már nem így látja, és a közösségi médiában is elég sok érvet hoztak fel a névadás ellen. Francia módra volt, aki azt kérte számon, hogy egy anglicizmusról van szó (kérdés, hogy az amúgy latin gyökerű exit szó angolos verziója vagy a britekre való utalás zavarta őket). Mások azt jegyezték meg: az iparterületen fekvő, pár százméteres útszakasz valójában egy kört alkot (egy kamionos cég telepe körül), amely sehonnan nem vezet sehová.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.