Az "erős, fenntartható és élhető sarkvidéki gazdaság" érdekében köti meg Obama utódjának kezét.
A távozó amerikai elnök rendelettel igyekszik akadályozni utódja lehetséges energiapolitikáját: Barack Obama betiltotta a sarkvidéki és az Atlanti-óceánon történő olaj- és gázfúrásokat. Obama az érintett amerikai területek nagy részét "meghatározatlan időre" kivonta a jövőbeni hasznosítás alól, hogy ezzel is védje a környezetet, mielőtt január végén távozna posztjáról.
A Fehér Ház – amely Kanadával együtt határozott a "történelmi" lépésről – közleménye szerint a cél "az erős, fenntartható és élhető sarkvidéki gazdaság és ökoszisztéma", és a bennszülöttek kulturális szükségleteivel, a természet védelmével és a térség "sebezhetőségével" érvel. Míg azonban Kanada ötévente felülvizsgálhatóvá teszi a saját moratóriumáról szóló rendeletét, Washington hangsúlyozza, hogy döntése végleges.
A helyi idő szerint kedden kiadott tájékoztatás szerint ezentúl nem lehet próbafúrásokat végezni az Alaszka partvidékétől északra elterülő Csukcs- és Beaufort-tenger amerikai oldalán. Az intézkedés a Reuters brit hírügynökség ismertetése szerint az Egyesült Államok atlanti-óceáni vizeinek Új-Angliától Virginiáig (a Chesapeake-öbölig) terjedő szakaszára is vonatkozik, beleértve ebbe az EFE hírügynökség szerint az Atlanti-óceán 21, tenger alatti kanyonját – írja az MTI.
A kampány idején a globális klímaváltozás iránt amúgy is szkeptikus, a párizsi klímaegyezményből való kilépést is fontolgató Trump hangsúlyozta, hogy nyitott az amerikai olajtartalékok fokozott kiaknázására, amivel környezetvédő csoportok tiltakozását váltotta ki. A Friends of the Earth ökoszervezet máris közölte, hogy ha az új elnök megpróbálná megváltoztatni Obama rendeletét, bíróság előtt találhatja magát.
A legnagyobb olaj- és gázipari kereskedelmi szervezet, az American Petroleum Institute (API) viszont reményét fejezte ki, hogy a Trump-adminisztráció egyszerűen megváltoztatja a döntést. Csalódottságának adott hangot az olajipart képviselő Independent Petroleum Association of America (IPAA) is, amely szerint a döntés "leállítja a gazdasági fejlődést és elzárja Amerika valós energiapotenciálját azon közösségek elől, amelyeknek a legnagyobb szükségük volna rá."
A soron következő elnöknek nem áll hatalmában a döntést érvényteleníteni, az csak bírósági úton támadható meg. Ironikus módon Obama egyik utolsó jótanácsa utódjának az volt, hogy ne rendeleti úton kormányozzon, hanem a Kongresszuson keresztül harcoljon politikai változásokért.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.