Az olajkereskedőknek jó hír, a fogyasztóknak kevésbé: a túlkínálat ellensúlyozására csökkentik a termelést a nagy olajtermelő országok.
Megegyezés született a nagy olajtermelő országokat tömörítő OPEC éves közgyűlésén a kitermelés visszafogásáról. Erre nyolc éve - vagyis a 2008-as válság kezdete óta nem volt példa. A megegyezés értelmében a világ olajának harmadát adó országok összes termelésüket napi 1,2 millió hordóval fogják vissza, így összesen 32,5 millió hordó lesz a kibocsátás. Az egyezség alapján a nem OPEC-országok (mint például Oroszország) összesen 600 ezer hordóval csökkentik napi kibocsátásukat - írja a Bloomberg.
A megegyezés hírére több mint 8 százalékkal, 50 dollár fölé emelkedett a Brent típusú olaj hordónkénti ára a londoni kereskedésben. Elemzők további emelkedésre számítanak, kérdés, mennyivel drágulhat az energiahordozó a következő időszakban.
A megállapodás azért meglepő, mivel a legnagyobb kitermelő Szaúd-Arábia évek óta megvétózta a kitermelés csökkentését. A kisebb, jóval drágábban termelő államok, mint Venezuela számára ez végzetes volt, mivel a piaci túlkínálat miatt két év alatt 130 dollárról 30 dollárra esett vissza az energiahordozó ára a világpiacon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.