Gyükeri Mercédesz
Szerzőnk Gyükeri Mercédesz

A júniusban bezárt Metropol napilap partnereinek és dolgozóinak egy része még mindig vár a pénzére. A végelszámoló optimista, szerinte hamarosan tényleg megvalósul a cég bezárása.

Öt és fél hónappal a Metropol bezárása után sem jutott hozzá pénzéhez a beszállítók és a munkavállalók egy része – tudta meg a hvg.hu. A helyzetet rontja, hogy a kiadó záró mérlege szerint a tartozások kiegyenlítésére rendelkezésre álló pénz jóval kevesebb, mint amennyire szükség lenne.

A Metropol megszűnését az utolsó megjelenés előtti napon, idén június 13-án jelentették be a dolgozóknak. Ezen a napon kérte a kiadó, a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó MTG Metro Gratis Kft. a cég végelszámolását, amelyet két nappal később jegyzett be a Cégbíróság.

A végelszámolást jogutód nélküli megszűnés esetén kérheti a cég, ha nem fizetésképtelen – vagyis ki tudja fizetni fennálló tartozásait, például a munkabéreket vagy például a kiadó esetében a terjesztést.

Úgy tudjuk, a pénzéhez a 80 fős cég legtöbb dolgozója hozzájutott, néhányan azonban, akárcsak a beszállítók egyelőre várnak. A cég végelszámolója, Péter Márta Magdolna a hvg.hu-nak elmondta: a cég partnereinek (ilyen például a Mediaworks nyomdája vagy a hetente ötször 300 ezres példányban nyomott lap terjesztését bonyolító 24H) egyezséget ajánlottak. Ennek értelmében a kinnlevőségük nagyjából 40 százalékát kaphatják meg a Metropol kiadójától.

Ha ezt nem fogadják el, akkor sem biztos, hogy jobban járnak. Ebben az esetben a felszámolási eljárást kezdeményezhetnének, ám ez sem gyorsítaná meg az eljárást. Ekkor ráadásul a csődtörvényben meghatározott sorrend alapján jutnának a pénzükhöz az érintettek, márpedig a beszállítók ennek a sornak a végén vannak.

Ahhoz azonban, hogy a kötelezettségeket teljesíteni tudják, több pénzre van szükség, mint amennyi a kasszában van. A záró mérlegből kiderül, hogy a kft. majdnem 433 millió forintos mínusszal zárta a működését. Vagyis ennyi tartozást kell rendeznie, például a munkavállalók, a nyomda, a terjesztők felé. A záró mérleg szerint a szállítókkal szemben például 324 millió forint kötelezettsége van a cégnek.

Ehhez képest a várható követelésekre és kötelezettségekre elkülönített céltartalék összesen 217 millió forintot tett ki. A végelszámoló szerint ennél jobb a helyzet, mivel időközben a NAV-tól is kapott jelentős összegű adó-visszatérítést a cég, és bízik abban, hogy a tulajdonos, a Megapolis Media Vagyonkezelő Zrt. is tesz pénzt a kasszába. Péter Márta Magdolna elmondta: ezt hivatalosan néhány nappal ezelőtt kérte. Szerinte pozitív válaszok esetén az év vége előtt lezárulhat a végelszámolás.

A záró beszámolóból az derül ki, hogy a Metropol még az előző évihez képest is sokkal rosszabb eredményt mutatott fel 2016-ban. Amíg korábban évente 3 milliárd forint körüli árbevételt ért el a cég és adózás utáni profitja általában meghaladta a 400 millió forintot, 2015-ben 1,86 milliárdra esett vissza a forgalom és 230 milliós veszteséget produkált. 2016 ennél is rosszabb eredményt hozott: június 12-ig mindössze 600 milliós volt a kiadó árbevétele, és 433 millió forintos mínusszal zárt.

A zuhanást Simicska Lajos és Orbán Viktor látványos összeveszése hozta, ezek után csappantak meg a bevételek a lapnál, amely 2011-ben került a Simicskához közeli Fonyó Károly vagyonkezelő cégéhez, a Megapolishoz. Az is súlyos csapás volt a Metropol számára, hogy 2015 végén a BKV nem újította meg a kiadóval azt a szerződést, amely lehetővé tette a lap osztogatását a budapesti aluljárókban. A kiadó akkor még alternatív terjesztési formát igyekezett kialakítani, ám a BKV olyan szerződést kötött Habony Árpád kiadójával, a Modern Media Grouppal, amely kizárólagosságot biztosított a lapterjesztésre – így a Lokál kiütötte a Metropolt. Az új lap júniusi megjelenését a 18 éves hírújság csupán néhány nappal élte túl.               

zöldhasú
Hirdetés