Mindenki jól jár, ha egy cég elengedi a dolgozóját alkotói szabadságra. Nálunk még ritkaság.
Tamás gépészmérnökként a szakma több területén is kipróbálta magát. Jelenlegi munkahelyén, egy hegesztéssel is foglalkozó cégnél azonban megromlott a viszonya a vezetéssel. Mexikóba évek óta hívták helyi barátai, de eddig nem élt a lehetőséggel. “Most ismét felkerestek emailben, és hívtak, várnak. A kép hamar kitisztult.” Két hónappal az utazás előtt bejelentette a szándékát a cégnél, és megszervezte a helyettesítését, akkor ugyanis még csak egy kis szünetre gondolt. “Ahogy viszont teltek-múltak a hetek, egyértelművé vált, hogy a vezetés és én nem tudunk együttműködni. Ezért közös megegyezéssel szerződést bontottunk.”
Magyar viszonyok között elsőre bizarrul hangzik, hogy valaki csak úgy elmenjen pár hónap szabadságra, bár a tudományos és az egyházi életben akad rá példa. Sőt, még a pedagógusoknak is van rá lehetőségük, bár még nem hallottuk, hogy valaki élt volna ezzel.
Az alkotói szabadság igénybevételének részletes szabályai pedagógusoknak |
20. § (1)147 Az alkotói szabadság az OH által kijelölt köznevelési szakértőnek a pedagógus szakmai munkatervére vonatkozó javaslatára, a munkáltató engedélye alapján vehető igénybe. 326/2013. (VIII. 30.) Korm. rendelet |
Külföldön viszont az üzleti életben főnöknél és beosztottnál is előfordul, hogy 3-12 hónap fizetetlen szabadságra megy, általában a cég szabályzatban is rögzíti ennek a lehetőségét. Van, aki úgy vág bele, hogy tudja, nem fog visszamenni a korábbi helyére, más pedig csak feltöltődésre vágyik, miközben alapvetően szereti a munkáját.
A barátaim nagy része irigykedve fogadta, hogy milyen jó nekem, milyen mázlista vagyok. Én úgy gondolom, mindenki maga teremti az életét a döntéseivel, legyen az jó, vagy rossz. Tehát egy ilyen utazásra is mindenkinek megvan a lehetősége.
- mesélte Tamás.
A vezér és a luxusút
Mondhatnánk, hogy itthon ez lehetetlen, mert miből fogunk élni és visszavárnak-e a munkahelyünkre, de a tapasztalat azt mutatja, ha gondosan tervezünk, mindkettő megoldható. Persze csak egy bizonyos jövedelmi szint felett, ahol nem hónapról hónapra élnek – pedig a kiégés őket is veszélyezteti.
Mindezt nem úgy kell elképzelni, hogy a vezérigazgató bekopog, kezében a világkörüli útra szóló hajójeggyel. Ahogy nem is feltétlenül az utazás az alkotói szabadság célja, inkább az, hogy valami gyökeresen mást csináljunk, mint addig. Ez a más pedig lehet horgászat, varrás vagy könyvírás – ahogy persze elmehetünk Afrikába is önkénteskedni.
Tamás lelkileg nem készült sokat. Csak azt kellett elrendeznie magában, hogy a karácsonyt kint fogja tölteni. “Pénzügyileg sem kellett nagyon terveznem, hiszen évek óta megvolt a keretem az utazásra, csak vártam a megfelelő alkalomra. És mint tudjuk, az alkalom nem adódik, hanem mi teremtjük meg. Ahogy most én is.”
Keresd az élet értelmét!
Külföldi cégek már felismerték, az egyik legerősebb motivációs eszköz, ha elengedik a dolgozót egy időre. Az alkotói szabadságot a dolgozók nemcsak a kiégés ellen (vagy az abból történő kilábalásra), hanem az egészségük megóvására is használják, ugyanakkor új képességeket, készségeket is szerezhetnek.
“Vannak persze olyanok is, akik mélyebb, életfilozófiai kérdéseik megválaszolását várják az alkotói szabadságtól, és arra keresik a választ, mi a dolgom ezen a világon, mi az életfeladatom” - árnyalta a képet Juhos Andrea coach. A Lee Hecht Harrison ügyvezető partnere szerint itthon még elenyésző azon cégek száma, amelyek erre lehetőséget adnak. Pedig akit elenged a cége hosszabb-rövidebb időre, tele energiával, új tudással és persze új lendülettel jön vissza.
“Az óceán mellett biztos, hogy választ fogok kapni jónéhány kérdésre, ami a jövőmmel, életutammal, önmagammal kapcsolatos.”– fogalmazta meg Tamás, mit vár az úttól. “Mivel gyógyítással is foglalkozom, a maja és mexikói gyógyító hagyományok is érdekelnek. Az első 2-3 hetet megterveztem, utána az egyik barátom szabadságra megy, és onnantól együtt jövünk-megyünk.”
3 hónap a Nagy Almában
Juhos Andrea nem csak felsővezetőket támogató coachként látja az alkotói szabadság jótékony hatásait, hiszen tavaly ő is pihent 3 hónapot.
Az én karrierszünetem kicsit atipikus: az volt az álmom, hogy New Yorkban éljek és dolgozzak egy ideig. Ezért én a 3 hónapot az ottani irodánkban töltöttem munkával...
Ha komolyan gondoljuk az alkotói szabadságot, érdemes proaktívnak lenni,mkérni a lehetőséget. Közben át kell gondolnunk a helyettesítésünket, hiszen úgy nyilván könnyebben beleegyeznek. “Elmondtam az európai vezetőmnek a tervemet, beszélgettünk róla több hónapig, végül minden összeállt és elindultam” - meséli Juhos Andrea.
A gyest is megoldják
A dolgozónak nyilván jó, legalábbis addig a pár hónapig, amíg kilép a mókuskerékből. Kellő tervezéssel a cégnek sem okoz ez nehézséget, hiszen ha a szülési-gyereknevelési szabadságot meg tudják oldani, akkor ezt is.
De mit nyer a cég? Ha a legjobb forgatókönyvet vesszük alapul egy kipihent, energikus és nagyon lojális munkavállaló jön vissza. “Ha úgy dönt, nem megy vissza, akkor is jól jár a cég, mert nem kell egy demotivált munkatárssal dolgoznia” - teszi hozzá Juhos Andrea.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.