Kártérítést követel Lengyelországtól az európai óriás, mert Varsó lemondta 50 Caracal tipusú helikopter megrendelését, és helyette az amerikai Blackhawkot választotta.
Tom Enders, az Airbus főnöke dührohamot kapott a varsói bejelentés hallatán.
Minket jól átvertek! Hónapokon keresztül álltak elő a lengyelek újabb és újabb szinte teljesíthetetlen követéssel. Mi mindent megtettünk, több tízmillió eurót költöttünk el a változtatásokra. Már megkezdtük a helikopterek gyártását is
Aztán a varsói hadügyminisztérium egyszerre csak közölte: felbontja az Airbus-szerződést, mert a Caracal helikopterek nem felelnek meg a lengyel hadsereg igényeinek. Helyette az amerikaiak Blackhawk helikopterét veszik meg. Az amerikaiak kettőt már az idén le is szállítanak.
Felháborító – mondja Tom Enders. A Lockheed-Martin is részt vett azon pályázaton, melyet mi nyertünk meg. Kártérítést követelünk a lengyelektől a veszteségek miatt – hangsúlyozta az Airbus főnöke.
Hollande francia elnök is tiltakozott, de hiába. A varsói döntés végleges: az amerikaiak nyertek Európával szemben – jelentette az RFI francia rádió. Hivatalos magyarázat nincs, de az tény, hogy a Lockheed-Martin az egyik legnagyobb lobbista a washingtoni kongresszusban. A kiéleződött amerikai–orosz viszony miatt Varsó egyre inkább számít a NATO legerősebb hadseregére, az amerikaira. A Locheed-Martin annak idején erőteljesen lobbizott Lengyelország, Magyarország és a többi exszocialista állam NATO-tagságáért. Mostanában pedig azért, hogy a NATO "az orosz fenyegetéssel szemben ne hagyja cserben" közép-kelet-európai szövetségeseit.
Senki sem lobbizik ingyen. Washingtonban különösen nem. Lengyelországban NATO támaszpont épül, melynek alapkövét egy amerikai hadügyminiszter-helyettes rakta le. Katonai szempontból Európa nem alternatíva Amerikához képest. Jönnek tehát a Blackhawk helikopterek Amerikából Lengyelországba, az Airbus főnök meg szitkozódhat kedvére, az üzletnek annyi.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.