Brexit után exit a Cityből: már 2017 elején elkezdődhet. Erre figyelmeztették az óriásbankok londoni főnökei a brit kormányt.
A probléma az, hogy a kormányfő a konzervatívok konferenciáján a bevándorlás korlátozását nevezte abszolút prioritásnak. Ez pedig gyakorlatilag kizárja azt, hogy Nagy-Britannia bent maradjon az 500 milliós uniós piacon, és a City bankárai élvezhessék ennek előnyeit. James Bardrick, az amerikai Citibank londoni főnöke viszont nem kertelt: nem az a kérdés, hogy megyünk-e, hanem az, hogy mikor. Miután Theresa May márciusra ígérte a kilépési gomb megnyomását, ezért a bank fontolóra veszi, hogy ügyletei egy részét áthelyezi a kontinensre már 2017 első negyedévében. Ugyanerre utalt Rob Rooney a Morgan Stanley londoni főnöke is – írja a Reuters hírügynökség.
Nemcsak a pénzről van szó, hanem arról a hangulatról, mely a Brexit-szavazás nyomán kialakult egész Nagy-Britanniában. 1945 óta most először fordult elő, hogy a szigetország a globalizációval szembehelyezkedett – hangsúlyozta a Lloyds biztosító társaság főnöke. John Nelson szerint a kormányzatnak nagyon gyorsan meg kell változtatnia a hangnemét. London ugyanis azzal lett Európa pénzügyi központja és New Yorkkal egyenrangú szereplő a globális pénzpiacon, hogy a globalizáció élharcosa volt. Ha ennek hátat fordít, akkor sokan Nagy-Britanniának fordítanak hátat.
Simon Kirby, a kormány pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó minisztere igyekezett mindenkit megnyugtatni: a City érdekei abszolút prioritást jelentenek Theresa May számára is. Hamarosan kiderül, hogy a miniszterelnök asszony szavai és tettei milyen viszonyban állnak egymással. A City mindenesetre közölte: őket a tények érdeklik. Ha nem lesz 500 milliós piac, akkor exodus kezdődik és az óriásbankok már 2017 elejétől olyan helyre költöznek, ahol nincs veszélyben az európai útlevél.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.