Kishantos atyja, Bolye Ferenc csütörtökön hunyt el, azon a napon, amikor a kishantosi gazdaság ügyét is érintő fontos döntés született a Fővárosi Törvényszéken. Bolye Ferenc ismerősei szerint az után kapott a szívéhez, hogy elszavalta kedvenc versét, így utolsó szavai a vers utolsó sorai voltak.
Csütörtökön váratlanul meghalt Bolye Ferenc, Kishantos egyik megálmodója és vezetője, az ökológiai gazdálkodás, a fenntartható vidékfejlesztés egyik legnagyobb magyar alakja – tudatták a hozzá közel állók a Facebookon, köztük a Mentsük meg Kishantost-csoport.
"Mélységes megrendüléssel tudatom mindenkivel, hogy Kishantos hőse, Bolye Ferenc kollégám ma délután elhagyott minket. Halála felfoghatatlan veszteség mindannyiunknak. Isten jutalmazza meg őt mindazért a csodáért, amit létrehozott, a bátorságért, a kitartásért, a barátságért, a tisztességért, a példamutatásért és mindenért. Osztozunk felesége és családja gyászában" – írta róla ismerőse, Ács Sándorné Éva.
"Feri úgy ment el, ahogy élt: barátaival versmondó versenyre készültek a Hantosi Kultúrházban, ott ahol minden fontos ügyet indítottunk Hantosért és Kishantosért. Jókedvű volt, viccelődtek. Elszavalta a kedvenc versét – Petőfi Sándor: A nemzethez –, majd leült, a szívéhez kapott, és meghalt... A rohammentő már csak a halált állapította meg" – írták halála körülményeiről.
Utolsó szavai a vers utolsó sorai voltak:
"Könnyü bánni külső elleninkkel,
Ha kivesznek e belső bitangok...
Félre most, lant... futok a toronyba,
Megkondítom azt a vészharangot!"
Bolye Ferenc halála éppen azon a napon következett be, amikor a Fővárosi Törvényszék fontos, kishantosi vonatkozású döntést hozott: a törvényszék álláspontja szerint a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetre vonatkozó NFA-törvény és az állami földek hasznosításáról szóló kormányrendelet egyes részei az alaptörvénybe ütköznek, és sértik az ENSZ Korrupció elleni egyezményét is, ezért az Alkotmánybíróságnak dobta a labdát. A megállapítás arra a módszerre is vonatkozik, ahogy a földalapkezelő 2013-ban kigolyózta a kishantosi ökológiai gazdaság üzemeltetőit a földekről. Azóta a Kúria is igazat adott nekik.
Kishantos miatt borul a bili: a bíróság szerint jogellenes a Nemzeti Földalap működése
A Fővárosi Törvényszék szerint nem elég átlátható a Nemzeti Földalap pályázat-elbírálási rendszere, ezért meg kellene semmisíteni a rá vonatkozó jogszabályokat. Most az Alkotmánybíróságnak dobták a labdát, hogy semmisítse meg a vonatkozó jogszabályokat.
Élete
Bolye Ferenc tizenéves volt, amikor édesapja halála miatt családfenntartóvá vált. A lovas fogattól a hatalmas Rába traktorig minden mezőgazdasági eszközzel dolgozott. Amikor három testvére felnőtt, akkor – már családapaként – szerezte meg 5 év tanulással a mezőgazdasági technikusi végzettséget. Sokszor előfordult, hogy éjjel dolgozott, majd leszállt a traktorról és ment az iskolába.
1990-ben 4 és fél hónapot tölthetett Dániában a világ első népfőiskoláján. A dániai tapasztalatok mély hatást tettek rá, ezek alapján álmodta meg a kishantosi népfőiskolát 1991-ben. Ennek létrehozására jött létre helyi emberekből a Mezőföld Népfőiskolai Társaság, melynek Bolye Ferenc szintén elnöke volt.
1998. óta ügyvezetőként vezette a Kishantosi Ökológiai Mintagazdaságot úgy, hogy maga is traktoron dolgozott.
Hogy a kishantosi gazdaság elvesztése, a több mint 400 hektárnyi ökológiai növényállomány brutális elpusztítása mit jelentett neki, azt nehéz szavakba foglalni – írták róla.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.