Jacob Zuma dél-afrikai elnök a magánszámlájáról félmillió eurónyi összeget utalt át az államkasszának. Ezzel lezárult a Dél-afrikai Köztársaság évek óta húzódó legnagyobb pénzügyi botránya.
Az államfő Nkandalában tart fenn egy magánrezidenciát. Nagy területről, több épületről van szó. Az elnök kedvenc tartózkodási helyét három éve felújították. A munkálatok végeztével több légi felvétel jelent meg a sajtóban a külvilág számára szigorúan zárt rezidenciáról. A fotókból kiderült, hogy luxuslakóparkká varázsolták a korábban szerény épületegyüttest. De készült egy nagy úszómedence, egy színházterem, továbbá a park egy részét állatkertté alakították át. Az ellenzék és a korrupció elleni szervezetek kiderítették, hogy a magántulajdonban lévő rezidencia felújítását közpénzből fedezték.
A pontos összegről eltérő számok jelentek meg, de több millió eurós tételről van szó. Az elnöki hivatal szerint nem történt pénzpocsékolás, hiszen a biztonsági berendezések miatt volt ilyen drága felújítás és az elnök biztonsága közügy, amire közpénzt kell szánni. De mi köze a biztonsághoz a vadasparknak, a színházteremnek, az uszodának? Ezt már a gazdasági ügyekben illetékes ombudsman kérdezte, aki hivatalos vizsgálatot indított. Ezt a kormány ahol csak tudta, húzta, halasztotta. Sikerült is ideiglenesen elterelni a figyelmet a magánrezidencia ügyéről, így Zumát újra elnökké választották. De az ellenzék ismét elővette a témát, és végül az ország legfelső jogi fóruma elé került a dosszié. Az alkotmánybírák úgy döntöttek, hogy Zumának 500 ezer eurót kell átutalnia az államkasszának „részleges térítésként”.
Ez az összeg csak töredéke a tényleges költségeknek. Az ellenzék mégis úgy érzi, nagy erkölcsi győzelmet aratott, hiszen Zuma végül is kénytelen volt beismerni, hogy közpénzt használt magáncélra. És az ügynek meglett a politikai visszahatása is. Az apartheid megszüntetése óta kormányzó Nemzeti Kongresszus Párt ugyanis szinte kiütéses vereséget szenvedett az augusztusi helyhatósági választásokon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.