A légszennyezés évente 225 milliárd dollárt szív el a globális gazdaságból. Különösen Ázsia keleti felében dermesztő a helyzet- elsősorban Kína miatt. Európa és Észak-Amerika sem dicsekedhet különösebben. Kissé talán meglepő módon Afrika és Latin-Amerika viszonylag jól áll ebben a versenyben.
Kínában és néhány más országban a szén a hagyományos fűtőanyag. Ennek következtében a halálozási mutatók katasztrofálisak. A nagyvárosok nagy részében szinte nem is lehet levegőt venni. Évente a világon összesen 5,5 millió ember hal meg emiatt. Afrika és Latin-Amerika ezért szerepel viszonylag jól ebben a versengésben, mert a kormányoknak sikerült a hagyományos fa vagy széntüzelésű rendszereket átállítani korszerűbb energiahordozókra. Az idő előtti elhalálozások száma és az ebből következő gazdasági kár gyorsan növekedett 1990 és 2013 között- hangsúlyozza a Világbank jelentése. A számszerű veszteség 40 százalékkal nőtt.
A perspektíva sem nagyon vigasztaló: ha minden így megy tovább, akkor 2060-ban 6-9 millió ember hal meg évente a légszennyezés miatt a világon. Mindebből igen komoly gazdasági veszteség származik, hiszen az idő előtti halálozás rontja a GDP teljesítményt. Hatalmas összegekről van szó akkor is, ha nem vesszük tekintetbe az egészségügyi kiadásokat. Így szemlélve a dolgot: Kelet-Ázsia államai az éves GDP növekedésből 0,83 százalékot veszítenek a légszennyezés miatt. Európában és Észak-Amerikában ez csak 0,13 illetve 0,11 százalék- írja a francia Le Monde.
Sokkal brutálisabb számok jönnek ki akkor, ha az úgynevezett jóléti mutatókat vizsgáljuk. Ilyenkor figyelembe veszik azokat a kiadásokat is, melyek nemcsak a kieső munkajövedelmeket jelentik, hanem azokat az erőfeszítéseket is, melyekkel mindenki megpróbálja védelmezni az egészségét- anyagi lehetőségeinek függvényében. Kínában az egyik legsikeresebb iparág a levegőtisztítás. A nagyvárosokban szinte mindenki költ erre, hiszen félti a saját maga és a gyermeke egészségét. Ezért ebben az esetben az éves adat 5110 milliárd dollár a globális gazdaságban. Itt is messze Kelet-Ázsia vezet, de Amerika és Európa sem nagyon dicsekedhet. És mindebben még nincsenek benne az óriási egészségügyi kiadások, melyek a légszennyezés miatt válnak szükségessé! Az Európai Unióban ez évente 1400 milliárd euró.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.