Minden részletre kiterjedő, átfogó tervvel segítették a britek az éremtáblán a második helyen végzett olimpiai csapatuk sikeres riói szereplését. A finanszírozási modell nemcsak hatékony, hanem kegyetlen is.
Azokat a sportágakat például nem támogatják központi forrásból, amelyekben nincs érmes potenciál. Így lett mostohagyerek az egyébként népszerű kosárlabda, a röplabda, a vívás vagy éppen a vízilabda. A felkészülést koordináló kormányzati szervezet, a UK Sport nyolcéves ciklusokban tervez, az egyes olimpiákra éremcélokat határoz meg. Ha azok nem teljesülnek, ugrik a támogatás. Ami egyébként nem kevés (a HVG friss számában minden részletet megtalálnak), ráadásul folyamatosan növekszik, mióta John Major hajdani kormányfő lerakta az új finanszírozási modell alapjait a britek számára kijózanító kudarccal végződött atlantai nyári játékok után.
Honnan jön a pénz?
A nagyobbik része (háromnegyede) az állami lottójáték bevételéből. A kisebbik pedig költségvetési forrásokból. Jut pénz az intézmények, létesítmények működtetésére, edzőkre, orvosokra, pszichológusokra, valamint a fiatal reménységek támogatására is. Az alaposságra pedig jellemző, hogy a pályakerékpárosoknál nemcsak kidolgozták a bringák kerekei, a hajtáslánc, a váz és az ülés minden apró részletét, de még azt is tanulmányozták, hogy a nőknél a fanszőrzet milyen alakja minimalizálja a súrlódást tekerés közben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.